כוכב הנופש

חדשות

נפתח קטע חדש בירדן: שביל חדש עם גישה למים

קרדיט: רשות ניקוז ונחלים כינרת

נפתח קטע חדש בירדן: שביל חדש עם גישה למים

נפתח קטע חדש בירדן לציבור. המקטע בן חצי קילומטר הינו חלק מפרויקט רחב לפיתוח אורך תעלת הירדן המזרחית. המקטע הושלם ונפתח לציבור באזור יסוד המעלה. במסגרת הפיתוח יצרו מרחבים ירוקים, פיתחו שבילי טיילות וחניות, והסדירו דרכי גישה אל המים.

 

מקטע חדש ויפהפה לטיולים באורך חצי קילומטר הושלם לאורך תעלת הירדן המזרחית בעמק החולה. המקטע, שגם הונגש, ממוקם מדרום לגשר החמישה ביסוד המעלה, מנקודת ההתחברות של נחל דישון במעלה תעלת הירדן המזרחית צפונה.

בפיתוח המקטע, שנעשה על ידי רשות ניקוז ונחלים כינרת, הושקעו 5 מיליון שקלים במימון המשרד להגנת הסביבה ומשרד החקלאות ופיתוח הכפר. פיתוח המקטע הינו חלק מפרויקט ענק משולב בהשקעה של 100 מיליון שקלים, לשיקום ופיתוח 16 קילומטרים לאורכה של תעלת הירדן המזרחית, ממפגש התעלות ועד לחניון גשר להבות, ומתווסף לעבודות שיקומו של מקטע קודם, ששוקם בשנת 2022, גם הוא באורך חצי קילומטר, מגשר הפקק ועד לנקודת חיבור שפך נחל דישון, במעלה תעלת הירדן המזרחית.

 

במהלך השנה האחרונה נערכו בין המטעים, במקטע מדרום לגשר החמישה, עבודות עפר מאסיביות להרחבת התעלה, יצירת פיתוליות של התעלה להפיכתה למופע זרימה של נחל טבעי ובמטרה להקטין את מהירות ועוצמת הזרימה, מיתון גדות התעלה, יצירת מרחבי דשא ירוקים ומטופחים.

במסגרת הפיתוח הוסדרו דרכי גישה אל המים, נשתלה צמחייה המעודדת התפתחות של מיני בעלי חיים מקומיים, מפגעי פסולת טופלו, לצד פיתוח שבילי טיילות מונגשים למטיילים וחניות מוסדרות, וכן הקמת גדרות הפרדה על מנת להגן על החקלאות המקומית משימוש בלתי מבוקר של מבקרים.

 

שיקום מקטע נוסף של הפרויקט, באורך של כ-500 מטרים נוספים עד לגשר החמישה, צפוי להסתיים בעוד כשבעה חודשים לקראת סוף השנה האזרחית. כחלק מהפרויקט הוכשרו שלושה חניוני מטיילים חדשים לאורך נהר הירדן לטובת הבאים לטייל בנחל.

מטרת הפרויקט להפוך את כלל התוואי לאורך 16 קילומטרים לנחל נגיש לציבור בשתי הגדות, ולהעניק מראה של נחל טבעי, תוך שמירה על ערכי הנוף, הטבע ושטחי החקלאות באזור, שאינם מוסדרים מספיק ואליהם מגיעים מבקרים רבים לבילוי ושהייה ליד הנחל.

הפרויקט בהובלת רשות ניקוז ונחלים כינרת ומשרד החקלאות ופיתוח הכפר, בשיתוף מועצה אזורית הגליל העליון, קרן קיימת לישראל, רשות מקרקעי ישראל, הקרן לשטחים פתוחים, מנהלת הנחלים, החברה ממשלתית לתיירות והמושבה יסוד המעלה.

 

על פי העיתונאי זיו ריינשטיין ב'וואלה' מבחינה ניהולית, יאומץ מודל חופי הכינרת השקטים, של איגוד ערים כינרת, יאושרו חוקי עזר וכללים התנהגותיים בתחומי החניה, איסור שימוש בחד"פ, פעילות בשעות מסוימות, איסור הפעלה של מוזיקה, הדלקת אש וכדומה – על מנת לשמור על האזור לשנים הבאות וליצור חוויה טובה למבקרים בנחל.

החזון העתידי לאזור הוא הקמת פארק טבע ענק בעמק החולה, לאורך רצועת נחל של 24 קילומטרים, שתהיה מונגשת לציבור לצד קישוריות לאתרי טבע נוספים, כמו אגמון החולה ושמורת החולה, עין תינה ועוד. החזון יתממש באופן הדרגתי מהדרום לצפון, תוך שיקום אקולוגי ונופי לאורך כל התעלה, והקמת שביל טיילות להולכי רגל וכן לרוכבי אופניים.

"נחלי מקורות הירדן הצפוניים מהווים מוקד תיירות מרכזי עבור שפע מבקרים הפוקדים אותם, אך ההתערבות האנושית עלולה לפגוע במרחב הנחל", אומר אושרי ילוז, מהנדס רשות ניקוז ונחלים כינרת. "הפרויקט הינו חלק מהמאמצים שמובילם, כלל הגופים באזור, על מנת לשמור על המרחב הייחודי של תעלת הירדן המזרחית, תוך שיפור הפוטנציאל התיירותי במקום. אנו פועלים להנגשת השטח למבקרים הרבים, ובו זמנית מוודאים שהשטח והנחל נשמרים במיטבם, הן בהיבטים הניקוזיים, והן בהיבטים האקולוגיים".

הוסף
תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הוועדה המקומית בתל אביב אישרה למתן תוקף תכנית שתביא לשיקום והשמשת מעגנת רידינג ההיסטורית
אין ים בנוף הגליל אבל יש גלים! פארק מים חדש בשם נוף הגלים נפתח
הולוגרמות, אנימציות ושבילי זכוכית תלויים: לאחר שנתיים של עבודות פיתוח ושדרוג בהשקעה של 18
השבוע פותחת רשות הטבע והגנים לציבור הרחב את הגן הלאומי עין יהודה ומעיין עין
יוצאים לחוף הים? נתוני מדד חוף נקי לחודש אפריל 2024 חושפים כי רק 71%
ברוכים הבאים לפנינת הטבע פארק אקולוגי אשדוד! אם אתם מחפשים יום רגוע בלב הטבע,
המומלצים שלנו
במגדל גבוה אל מול חוף הים נמצאת דירת הנופש יוקרה בנתניה. הדירה כוללת 2 חדרי שינה המתאימים לזוגות ומתאימה לעד 10 נופשים.
נתניה
10 מיטות
2 חדרים
החל מ- 1200 ש"ח
המקום מתאים גם למשפחות גדולות ואפילו לצוות מוסדות, וימי גיבוש. הווילה מתפרסת על שני מפלסים, היא כוללת סלון ענק ופינת ישיבה נפרדת צופה לנוף.
מיצד (אספר)
38 מיטות
7 חדרים
החל מ- 4000 ש"ח
שיר השירים הוא צימר מיוחד לזוגות בגוש טלמונים. הצימר ביישוב נריה מוקף בגינה במרחב של 50 מטרים הכולל מערכת ישיבה ועוד.
נריה
2 מיטות
1 חדרים
החל מ- 490 ש"ח
בשכונת בית וגן הירושלמית נמצאות סוויטות אירוח בירושלים, שני סוויטות נפרדות לאירוח זוגות. כל סוויטה מתאימה לזוג אחד.
ירושלים
4 מיטות
2 חדרים
החל מ- 350 ש"ח
בוטיק החושן היא סוויטה מפנקת לזוגות בהר שמואל, מיקום אטרקטיבי בקרבת קבר שמואל הנביא ומרחק נסיעה קצר מכל מה שנצרך.
ירושלים
2 מיטות
1 חדרים
החל מ- 650 ש"ח
צימר חדש ומושקע ברמה גבוהה מתאים לזוגות ומשפחות קטנות במקום 2 חדרי שינה עד 6 נופשים
ערד
6 מיטות
2 חדרים
החל מ- 800 ש"ח

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך