כוכב הנופש

סיור אל המעיין הקבור

החום הכבד נשבר וכבר חווינו טפטופים של גשם לאורך כל הארץ. | בתקופה זו, כשהחום יורד ואין גשמים כך שמסלולי המדבר יבשים נצא אל הדרום האטרקטיבי והמתוייר. | צאו לצאלים.

 בימים האחרונים פורסם כי אושר מתווה תיירות לפתיחת ישראל לאזרחים זרים. מתחילת החודש הלועזי הקרוב תותר כניסת תיירים לישראל בתנאי התו הירוק ותחת הגבלות זמן ומקום. מלונות באזור ים המלח מתכוננות לקליטת המוני התיירים לאחר ירידה בביקושים במלונות הדרום, ובאזורים הסמוכים כמו ערד.

מאז חודש מרץ בשנה האזרחית שחלפה לא מותרת כניסת תיירים לישראל על רקע מגפת הקורונה, וכעת השינוי קרב – המתווה שגיבשו משרדי ראש הממשלה, התיירות והבריאות, שפורסם לפני כשבוע, ייכנס לתוקף בשבוע הבא והוא "יעודכן בהתאם להתפתחויות ולגילוי וריאנטים חדשים".

ואכן, תיירות רבה מגיעה מחו"ל לאזור חבל איילות, העיר ערד וים המלח. למקומות אלו ייחודיות ותכונות מרפא משלהן מה שגורם לרבים לנהור אליהם. האוויר היבש, המליחות שבאוויר, נופי המדבר האינסופיים ואפילו סיפורי התנ"ך שהתרחשו ממש כאן.

אחד מן המסלולים הפופולאריים בדרום הוא נַחַל צֶאלִים. מדובר, באחד מן הנחלים היבשים הגדולים ביותר בנחלי מדבר יהודה, המתנקזים אל ים המלח. הוא מתחיל מאזור הר חברון ליד היישוב מעון, עובר מצפון לערד ונשפך לים המלח מצפון למצדה.

המסלול שלנו מתחיל מחניון נחל צאלים. מחניון הלילה יוצא שביל המסומן בצבע ירוק המטפס ימינה לכיוון מעלה צאלים. צעידה לא ארוכה במיוחד תביא אתכם להתפצלות שבילים; השביל הכחול הפונה שמאלה אל תוך הנחל הוא המסלול לגיא בהק ועין נמר.

השביל הכחול יוביל אתכם למפגש שבילים נוסף עם שביל המסומן בשחור, המשיכו בעלייה מתונה אל צידו הדרומי של הנחל עד שתגיעו לשביל אדום הפונה ימינה. השביל מגיע לצומת שבילים נוסף כאן תשתלבו ימינה בשביל הירוק, היורד חזרה לתוך נחל צאלים.

השביל הירוק מתמזג עם השביל השחור היורד לגיא בהק שעובר כמו קניון סלעי ממש למרגלותיכם, הישארו בשביל הירוק. הליכה נוספת במעלה הנחל, תוביל אתכם למפגש עם שביל אדום – פנו אליו אל אפיק הנחל המתפתל לעין נמר.

עין נמר הוא מעיין מים מתוקים הנובע במשך ימות השנה, אך לאחר הגשמים הוא מלא במיוחד. המעיין קבור בין סלעי ענק, בולדרים שניתן לדלג מעליהם או להיכנס במנהרות הנוצרות בתוכם, שמספקים למבקריו צל נעים ומים קרירים ומרעננים לטבילה.

חוזרים אל השביל הירוק היורד למורד הנחל, עד למפגש שבילים: שביל שחור היורד לגיא בהק לתוכו צפיתם קודם,  ולאורכו פזורים גבים, בורות אגירת מי החורף. ולעיתים גם כניסה למים, תוכלו לצעוד בשביל הירוק שעוקף את הגיא מלמעלה.

השביל השחור ממשיך מגיא בהק לגיא סלעים שמלא באותם סלעי הענק. הבולדרים, הופכים את המסלול לאתגרי הרבה יותר ולייחודי לא פחות. דווקא לאלו העצלנים הצועדים בשביל המתפתל בגדת מצוק גיא סלעים, יש פנייה לעין ענבה.

עין ענבה הוא מעיין קטן, ונווה מדבר פצפון, ולידו נמצאת שוקת קטנה לאגירת מים. בסמוך אליו מתנוססים דקלים, לידו על האדמה יש צמיחה של צמחיית מדבר קוצנית ואף  רעילה, ורצוי באופן כללי להניח לה.

בשלב זה רצוי כבר לחזור אל נקודת ההתחלה בשביל הכחול היורד חזרה אל אפיק נחל צאלים. השביל משתלב בשביל השחור שממשיך ומטפס לאחר זמן קצר לחניון נחל צאלים ממנה באנו ושם נקודת הסיום.

 

  • רצוי להביא חבל למניעת החלקה
  • אין דרך הגעה בתחבורה ציבורית
  • להצטייד במפה מס' 8
  • אין קליטה סלולרית בכל האזור
  • שעתיים מהמרכז – ניתן לישון בחניון הכניסה
  • תחילת החורף הוא הזמן המתאים ביותר לטיול
מוישלה

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך