כוכב הנופש

עזגד ואשלים: הבריכות הקפואות שבתחתית המָעוֹק

עזגד ואשלים: הבריכות הקפואות שבתחתית המָעוֹק. נחל עזגד אשלים הוא מסלול פלאי ומיוחד עמוס חוויות ופינות אטרקטיביות ומתעורר לחיים בימי החורף שמעורר את אדמת הנגב ומכניס אלמנטים קסומים בשממה הדרומית. | חשוב לברר לפני שיוצאים, ואז החוויה תהיה מדהימה ומאתגרת.

 

תחזית השירות המטאורולוגי צפה כי בימים חמישי-שישי בסוף השבוע שעבר קיים חשש לשיטפונות במדבר יהודה ודרום הארץ, במסגרתם חל איסור מוחלט להיכנס ברגל וברכב לאפיקי נחלים בזרימה עד לירידה מוחלטת של מפלס המים ומהווה סכנת חיים. השיטפונות הם תופעת טבע מיוחדת המעוררת ומפתחת את נחלי הנגב.

 

חשוב להכיר את הסיכונים לקראת עונת החורף והטיולים הייחודיים שלהם ולבוא מוכנים. במסגרת ההמלצות, חשוב להתייעץ עם גורמים מוסמכים ומקצועיים, אסור להתקרב לשפת נחל בשעת שיטפון מחשש להתמוטטות הגדה. במידה ויש שאלות על מסלולים ואתרי טיול מומלץ להתעדכן טרם היציאה לטיול עם מוקד המידע של רשות שמורות הטבע והגורמים הרלוונטיים.

 

אחרי השיטפונות, כאשר עובר הסיכון והנחלים פוסקים מלשצוף בקול רעש גדול מוישל'ה ממליץ על טיול בערוץ עזגד. מדובר בנחל בדרום מדבר יהודה הנשפך אל נחל אשלים. בנחל מספר מפלים יבשים והוא בדרך כלל משמש כחלק מטיול מעגלי עם נחל אשלים. מסלול הטיול מיועד למיטיבי לכת בלבד ברמת קושי גבוהה באזור מדבר יהודה בתוך אפיק נחל מדברי, בין מפלים יבשים, עליות וירידות עם מאחזי יד ואתגרים שונים.

 

האטרקציה הייחודית של המקום, מה שמוביל אותנו להמליץ עליו כעת, הן הבריכות הפזורות לאורך הדרך, גבי מים רטובים שמתמלאים ממי החורף ומחייבים שחייה. המקום גם רצוף בתצפיות נוף מרהיבות שיהפכו את הטיול לחוויה מ הימה ליל ים הגדלים המשפחה, אלו שבנויים למסלול

 

נגיע לחניון עמיעז ונמשיך עם דרך העפר בסימון שחור עד למפגש עם דרך עפר אדומה  המיועדת לרכבי שטח וסימון שביל ישראל. כאן נפנה שמאלה ולאחר כקילומטר, במפגש עם השביל הירוק נפנה ימינה במעלה נחל עזגד.

 

ניפרד מערוץ הנחל ונמשיך עוד כקילומטר וחצי דרומה על השביל השחור עד לתחנת שאיבה מגודרת. מתחנה זו נמשיך בהליכה של כחצי ק"מ לכיוון דרום, עד שנגיע לפיצול שבילים שחור/אדום, צומת מעלה עזגד. נמשיך בהליכה של כחצי ק"מ דרומה עם השביל האדום מס' 11546 עד שנגיע לפיצול שבילים אדום/ירוק. נפנה ימינה לכיוון מערב בשביל ירוק החולף על פני חצר קידוח מגודרת ונתחיל ללכת במעלה הערוץ.

 

בנקודה זו קיים שטח החשוד במיקוש. השילוט מורה להיצמד לסימון השבילים הירוק ואין לחצות את גדר התיל התלתילית שמסמנת את השטח החשוד בסכנת מוקשים.

 

ההליכה מכאן היא במגמת עלייה כשעתיים הליכה בשטח של כחמישה קילומטרים, עד אשר נגיע לפיצול שבילים ירוק/אדום. בפיצול נפנה דרומה לשביל האדום, ותוך רבע שעה של הליכה המסלול מתחיל להיות תלול בירידה שלאורכה מאחזי יד, המובילים לכיוון ערוץ נחל אשלים.

 

בסיום הירידה לערוץ הנחל נזהרנו מלהתקרב לראש המפל מאחר שהוא נראה מסוכן נורא, הלכנו מערבה על השביל האדום עוד כחצי קילומטר עד לפיצול שבילים אדום וכחול. פנינו שמאלה וטיפסנו את מצוק הגדה הדרומית של נחל אשלים והתקדמנו מזרחה לכיוון נחל אשלים תחתון.

 

הירידה בשביל הכחול לערוץ הנחל תלולה מאוד ואיטית יחסית, היא לקחה לנו כשלושת רבעי שעה. עם סיום הירידה הגענו לערוץ נחל אשלים בסמוך לתחתית המפל. נתקדם מזרחה על השביל הכחול לאורך כחצי ק"מ וניכנס בהדרגה למעוק נחל אשלים.

 

מָעוֹק הוא נקיק צר המתחתר בקרקעית סלעית של אפיק נחל. כאן הוא נמשך לאורך 2.5 ק"מ ולאורכו פזורים למעלה מ-15 גבים שמלאים במים ברוב ימי השנה, ובשל צל המעוק שמקיף אותם הם קרים מאוד. חלקם הניכר עמוקים וחצייתם מתאפשרת אך ורק באמצעות שחייה המרטיבה את כל הציוד.

 

עם היציאה מהמעוק נחלוף על פני חצר קידוח מים של מפעלי ים המלח הממוקמת על גדתו הדרומית של הערוץ. מהקידוח נמשיך בהליכה מזרחה על שביל רכב כחול ולאחר כ-1.5 ק"מ נגיע לפיצול שבילים כחול/אדום.

 

בפיצול נפנה שמאלה אל שביל המסומן באדום עד שנגיע לפיצול שבילים אדום/שחור, צומת מעלה עזגד בה כבר היינו. בנקודה זו נראה וניזכר בתחנת השאיבה על פניה חלפנו בתחילת המסלול. נמשיך בשביל הרכב השחור אל ערוץ נחל עמיעד. נמשיך על השביל השחור מזרחה עד לתחילת המסלול בחניון הלילה מממנו באנו.

 

מוישלה

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך