כוכב הנופש

עין צמד: מסלול מים הרים וציפורים

עין צמד היא נביעה קטנה השוכנת ליד קיבוץ נווה איתן. המים נובעים מבטן האדמה, ונשאבים בצינור המזרים אותם אל פני השטח ויוצר זרם מים מדהים. המים נאגרים בבריכה יפהפייה וצלולה. אפשר לטבול בה או לנוח תחת עצי האקליפטוס הסמוכים.

אחרי שיצאנו למעיינות מרעננים בימי החום העז, חשקה נפשינו להמשיך בסגנון הזה, ולכן שקדנו לחפש מסלול נוסף שישלב בתוכו מעיינות מרעננים. בראש רשימת המעיינות המומלצים, כיכב מעיין עין צמד – מעיין הנמצא בעמק הירדן, דרום מזרחית לבית שאן, בסמוך לקיבוץ כפר רופין. ידוע גם בשם "מעיין המסיל" על שם הכפר הערבי מסיל אל ג'יזל שהתקיים בקרבתו בקום המדינה.

המעיין עין צמד שצד כך את עינינו, משתלב לו בקלאס בתל עתיק ושניהם מהווים חלק ממסלול שביל עמק המעיינות. שביל עמק המעיינות הוא נתיב הליכה ארוך (טרק), מעגלי, המקיף את כל עמק המעיינות באורך כ-145 קילומטרים. הוא סומן על ידי הוועדה לשבילי ישראל בחברה להגנת הטבע.

מי המעיין נשאבים ומוזרמים בצינור לבריכה קטנה המצויה לצידו. משם הם זורמים ומתחברים לנחל אבוקה הסמוך, ולכן מכונה המעיין לעיתים מתוך טעות גם עין אבוקה. מעל המעיין נמצא תל צמד, ולא רחוק ממנו מצויים אנדרטת אבוקה ובריכת אבוקה.

הולדתו של השביל הייתה בעצם, ביוזמה משותפת של המועצה האזורית עמק המעיינות והמוסד לצעירים מכינת העמק. השביל מסומן בסימון שבילים מיוחד בצבעים: לבן-כתום-לבן, והוא נפרץ ומתוחזק בעזרתם של מתנדבים רבים.

מידע על המעיין וההיסטוריה שלו

שביל עמק המעיינות עובר במרבית אתרי הטבע, נוף, היסטוריה ומורשת של העמק וסביבותיו. במעיינות הרבים הפזורים במרחב ובסמוך לכל יישובי המועצה. השביל עובר גם בחלקים הפחות מטוילים של הגלבוע והעמק. ניתן לטייל בשביל ברגל ובמרבית חלקיו גם באופניים. במקטעים רבים, השביל מתאים גם לטיולי משפחות.

ריבוי נקודות ההתיישבות העתיקות וריבוי הדרכים מעידים על השפע של התקופות הקדומות. המקום היה מבוקש למגורים בשל פוריות האדמה ועינות המים לשתייה ולהשקיה. הסביבה כאן קסומה, ומעבר לנוף הטבעי והמיוחד, בעונת הנדידה חולפים בשמי העמק עופות נודדים רבים. לעת ערב הם גם עוצרים בשדות העמק ובבריכות הדגים.

לא בכדי, חובבי ההיסטוריה והמורשת ימצאו עניין רב בבית שאן הסמוכה. עושרה הארכאולוגי של בית שאן העתיקה הסמוכה לעמק המעיינות, משמשים כאלף עדים לתקופות של פאר בהתיישבות בעמק. את השביל חוצים מטעים, בוסתנים, כרמים, שדות ושטחי מרעה בלתי מעובדים.

ניתן לטייל בשביל ברגל ובאופניים. קטעים קצרים אינם עבירים לאופניים ואז יש מעקפים נוחים עבור הרוכבים. הטיול בחלקים המערביים של השביל כולל קטעים תלולים בדרגות קושי משתנות כולל קטע אתגרי בוואדי אל-ג'ארם. הטיול בשביל מאפשר כניסה לשטחים שטרם עבר בהם שביל מסומן או שטחי מרעה שהונחו בהם מעברי בקר המאפשרים מעבר גדרות נוח. לאורך השביל פזורים חניוני לילה.

כך למעשה, עין צמד היא בריכה קטנה ורדודה בנחל אבוקה. היא מתמלאת מים מצינור ששואב את מימיו מהמעיין הנמצא כ-300 מטר במעלה הנחל ואין גישה לנביעה עצמה. מוקד הנביעה נמצא בעומק האדמה שהופכת לפורייה בשל המים שבתוכה. פלכן בעשור האחרון התרחב ענף החקלאות האורגנית בעמק, בו פזורות מאות תיבות קינון של תנשמות, ומקננים בו גם עופות דורסי לילה נוספים.

דרכי הגעה לעין צמד

ההגעה אל המקום נוחה יחסית. בצומת עין הנציב נפנה לכיוון הקיבוצים עין הנציב ושדה אליהו. נחלוף על פני הכניסה לקיבוץ עין הנציב, כעבור מעט יותר מקילומטר, נפנה שמאלה לכביש פנימי של חקלאי האזור. ניסע צפונה בכביש וכעבור קילומטר נוסף נפנה ימינה לדרך עפר בה ניסע עד צומת T.

בצומת נפנה שמאלה וניסע בדרך הנצמדת למטעים ומקיפה אותם מצפון. נגיע עד קצה החלקה ושם נפנה שמאלה, או נחנה, תלוי ביכולות הנסיעה והנשיאה של הרכב. יש כאן ירידה קצרה אל המעיין, שנמצא בצד ימין של הדרך.

הטיול מאפשר מגע עם צמחייה מגוונת כגון צומח גלילי, צומח ערבתי וצומח מדבר. ניתן לראות בשביל גם מגוון בעלי חיים נדירים אשר עדיין ניתן לפגוש באופן חופשי בטבע. צבי ארץ ישראלי, דורבנים, מגוון גדול של מכרסמים, זוחלים וחרקים אחרים.

הדברים הקטנים והחשובים שכדאי לדעת על עין צמד

  • מסלולים לזוגות ולכל המשפחה
  • הכניסה בחינם
  • מתאים לאביב, לסתיו, ובעיקר לקיץ
  • לא נגיש לעגלות וכסאות גלגלים
  • סוג מסלול: קווי
  • לבוא עם בגדי ים ומשחת שיזוף
מוישלה

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך