כוכב הנופש

עין קאזאן: העוצמה של נופי התבור

החורף טיפה התפוגג, ולאזורינו חדרו כמה ימים חמים. משפחת דאצ'בסקי ממליצה לצאת אל עין קאזאן ולנשום את האוויר הבריא והנקי של נופי התבור והגליל התחתון.

עין חיזר, המוכר יותר בשם עין קאזאן, הוא אחד המעיינות הקטנים של רמות הבזלת בגליל התחתון המזרחי. מעיין בכפר כמא אל מול נופי הר התבור. המעיין מציע למטיילים בריכת שכשוך תת-קרקעית ולצידה גם בריכה גדולה יותר וחשופה לשמש שמהווה מקקום מדהים לטיול.

המבוגרים שבינינו עוד בוודאי זוכרים את המקום כשהוא מוזנח, היינו באים ומתאכזבים מפוטנציאל המקום. אבל היום, אחרי שנים של הזנחה, שוקם המעיין ונפתח מחדש לציבור המטיילים, בתקווה שיזרימו קצת כסף לכפר כמא הסמוך, עם הצ'רקסים והחביבים שגרים בו.

אז כאמור, המעיין ממקום מערבית לכפר כמא, כשני קילומטרים  ממנו, והוא ממש קרוב יחסית לכביש 65. שילוט בצבע חום המוביל את המכוניו למעיין מהכניסה הראשית ליישוב כפר כמא, ואין גישה ישירה למעיין מהכביש הראשי.

 

עין קאזאן, זהו למעשה שמו של המעיין בפי תושבי כפר כמא. המעיין קיבל את השם העברי עין חיזר, ככל הנראה בגלל הדמיון לשם המופיע במפה מנדטורית, עין קיזאן. המים נובעים לתוך בריכת איגום מקורה, שהפכה במהלך השנים לאתר טבילה פופולארי.

לפני כעשרים שנה, החליטו תושבי הסביבה לייבש את המעיין, כנראה בעקבות חיכוך עם המטיילים באתר. לאחר תריסר שנות יובש, החליטה המועצה המקומית כפר כמא על שיקום המעיין כאטרקציה למטיילים באזור וכסף שהמטיילים במקום יוציאו בכפרי האזור.

כחלק מההסדרה, במקום נסלל שביל הליכה שנגיש גם לנכים ולעגלות, אך למרות זאת אין חניית נכים ייעודית. ובמעיין הותקן סולם גובהו 2.65 מטרים. מעל המעיין  יש סככת צל, ולמרגלותיה הוקמה בריכת שכשוך חשופה לשמש. בריכה זו היא בעלת תשע צלעות ושטחה 195 מטרים רבועים.

המקום שנחשב כיום לפנינת הגליל התחתון החל כפתרון לחקלאי הסביבה. תושבי הכפר עסקו ועדיין עוסקים בחקלאות ובגידול עדרים והם נזקקו למקורות מים נוספים, במהלך החיפושים הם גילו את עין קאזאן. חשוב לציין כי הצ'רקסים, בדומה לדרוזים, אוהדים את היהודים ואין חשש להסתובב במקום גם לא בזמן המלחמה.

לצד החנייה של עין קאזאן, יש מתחם שולחנות פיקניק הצופה אל נוף הרי התבור. כדי להגיע אל המעיין  משם, ישנה אפשרות לרדת 4 מדרגות ומהן ללכת לכיוון המעיין בשביל המסודר של כמה עשרות מטרים. תוכלו גם לעשות עיקוף קטן למדרגות וללכת בשביל עם חצץ (בצד שמאל) העובר בפינת ישיבה נחמדה תחת העצים – פתרון למי שמגיע עם עגלה או כסא גלגלים.

רועה צאן מקומי שרעה את צאנו בסביבה סיפר לנו כי על פי השמועות שם המעיין נגזר מהמילה התורכית קזאן שפירושה “סיר גדול”. כאשר איתרו את הנביעה בנו סביבה סיר ולצידו בית מעיין במתכונת המקובלת לבניית בורות המים בחצרות הבתים.

השביל בו צעדנו מגיע אל מרפסת שנמצאת מעל למעיין ומשקיפה אל הנוף. גם בריכת המעיין גדולה, והנוף ממנה פשוט עוצר נשימה. הר התבור נגלה מולכם במלוא העוצמה. גם בית המעיין האמור מרשים למדי, זהו מבנה חדר ובתקרתו פתח מוגבה, את הפתח ניתן לחסום עם ברזל כדי לשמור על ניקיון המים. בית המעיין נבנה במרחק מה מהנביעה ולכן היו צריכים להזרים אליו מים בעזרת צינורות.

נציין כי המקום אינו אתר רחצה מוסדר. הכניסה למים והרחצה בהם באחריות המטיילים בלבד, גם הבערת אש באתר אסורה.

 

נקודת עניין על עין קאזאן

  • אזור הגליל התחתון
  • מפת סימון שבילים: 3 – הגליל התחתון
  • מיקום: מערבית לכפר כמא
  • גישה אפשרית לכל כלי רכב
  • לא מסומן
  • מתאים לביקור בכל השנה
  • רמת קושי: לכל המשפחה
  • נגיש לעגלות ונכים
  • שעות ביקור בכל שעות היום
  • הכניסה בחינם
מוישלה

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך