כוכב הנופש

קמים לקומראן: מסע סנפלינג במדבר יהודה

קומראן: מסע סנפלינג במדבר יהודה מוישל'ה דאצ'בסקי במסע סנפלינג במסלול מערות וצוקי קומראן יחד עם ידידו מדריך הגלישה וקבוצת בחורי ישיבה מאתגרת. | כשהיסטוריה, נוף ואתגר משמשים בעירבוביה.

בבוקר יום רביעי, התקשר אלי ידידי, איש הסנפלינג איתו יצאנו בחג הסוכות לנחל פרסה וסיפר לי כי עוזרו נדבק בשפעת עונתית וכי הוא צריך ידיים מיומנות לסיוע בליווי קבוצת נערים מישיבה שמטפחת צעירים עם לקויות למידה, שקשה להם להתרכז בלימוד במסלול המיועד לסנפלינג בנחל קומראן.

נחל קומראן יורד אל ערוץ הנחל המוכר בצפון מדבר יהודה, נחל מתויר מאוד ומוכר לכולם. אך מסלול זה אליו יצאנו משמש בעיקר את חובבי הסנפלינג לגלישה במפלי הנחל ולכן איננו עמוס וכמעט ללא תנועה.

בסמוך נמצאת חורבת קומראן בינות המערות שנמצאו בצוקי הנחל. החורבה זוהתה עם היישוב סככה, שמוזכר בתנ"ך. החורבה ושרידי היישוב זכו לפרסום עולמי בזכות הכתבים העתיקים שהתגלו במערה קרובה אליהם.

לפני 75 שנים, גילה רועה בדואי שרעה את צאנו ליד קומראן, מערה ובה כעשרה קנקני חרס עם פריטים שונים כאשר בקנקן חרס אחד נמצאו גווילי עור של שלוש מגילות שונות. בדואים אחרים שהובאו בסוד הדבר המשיכו בחיפושים וגילו עוד מגילות, הרועה שיתף את חבריו שמצאו מגילות נוספות בהן גם ספר ישעיהו.

לפי הממצאים שנמצאו בהם חורבות בתים ומקוואות רבים, מסתבר שבמקום התגוררו כ-150 עד 200 בני אדם שניהלו חיים משותפים כמו כת ודרכם הייתה כדרך הצדוקים בתקופת מלכי בית חשמונאי ובית המקדש השני.

לטיול שכזה, המשלב גם היסטוריה וגם אתגר ונוף מדהים לצד בחורי ישיבה שכל אחד מהם יכול להיות ספר מוסר עבורי, הסכמתי כמובן מיד. ולמחרת עם החשיכה, טרם עלה השחר המתינה לי ההסעה מתחת לביתי בדרכה דרומה, אל פאתי מדבר יהודה.

לקראת הנץ החמה הגענו לצומת קליה המוכרת גם בשם, צומת הלידו. פנינו דרומה ונסענו עד לפניה ימינה אל קיבוץ קליה ועתיקות קומראן. כאן פנינו ועלינו אל אתר העתיקות, מחוצה לו התפללנו תפילת שחרית, צוות הישיבה פרשו ארוחת בוקר דשנה ומפנקת לבחורים בעלי המרץ שכבר היו בשיאם.

את המסלול נתחיל בחניון הגן הלאומי, שילמנו דמי כניסה ומיד התחלנו לעלות בשביל הירוק המטפס במעלה קומראן וחוצה את ערוץ הנחל, בראש מפלים קטנים. במהלך ההליכה חלקו התחתון של הנחל כמו ונפרש לרגלינו לתצפית יפה על המסלול שלפנינו.

אחרי שחצינו את הערוץ, חלפנו בנקודת המעבר הנמצאת אחרי שני המפלים העליונים ומעל המפל השלישי. ושם התחלנו בטיפוס המאסיבי אל ראש ההר שהוא בעצם חלק ממצוק ההעתקים של נחל פרסה, הצוק שחולש וצופה בשקט אל ים המלח.

הקבוצה ההיפראקטיבית טיפסה כארבעים דקות אל הפסגה, שממנה המשכנו עוד עשר דקות נוספות בשטח מישורי עד למפגש עם המפל הראשון במסלול. בשלב זה המדריך המנוסה הושיב אותם לתדריך לתאם ציפיות ולמנוע אסון חלילה.

הוא הדגים גלישה והראה את לבישת הציוד. ומיד, ללא שהות הוא התחיל בהצבת וקישרת חבלי הסנפלינג . מדובר בחמישה מפלים ברצף: שמונה מטרים, שלושים ושמונה מטרים, 40 מטר, 12 מטר מדורג ו- 25 מטר.

בתום המסלול המאתגר והמיוחד, עת הנערים הראשונים שהגיעו לתחתית המפל האחרון צעדו מרוצים במיוחד, במשך עשרים דקות נוספות חזרה אל ההסעה שלקחה אותם אל היעד הבא. אני הצטרפתי לחברי, מדריך הגלישה ברכבו בחזרה הביתה.

 

  • בליווי מדריך גלישה מקצועי, אין צורך בניסיון קודם.
  • מומלץ מגיל שמונה.
  • כמה ליטרים מים
  • נעליים סגורות חובה, כובע, קרם הגנה, ובגדים נוחים.
  • ניתן לבקר במסלולי קומראן האחרים.
  • הכניסה בתשלום.
מוישלה

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך