כוכב הנופש

רכס איתמר: נוף מעיינות ואווירת ארץ ישראל

רכס איתמר המוכר כרכס הגדעונים הוא מסלול מדהים בארץ השומרון. הוא צופה אל נופים מרשימים, בהם הרי גריזים ועיבל ומעיינות שופעים. עם אמצעי הבטיחות וחשש קל בלב, משפחת דאצ'בסקי יצאה אל הנחלה ובו מצפה שלושת הימים, מעיינות שעב אל-ביר, ואל-פוקא וחזרה נפעמת.

השבוע נסקר אזור מדהים בשומרון, חשוב לציין מראש כי המקום לא מתאים לכל תקופה ביטחונית. הכירו את רכס הגדעונים, המוכר גם כרכס איתמר, הוא רכס הרים בשומרון, שנמצא ממזרח לעיר שכם ומגיע עד לפאתי בקעת הירדן. אורכו של הרכס הוא כשלושה עשר קילומטרים ומסובב את גבעות והחוות שסביב היישוב איתמר וצופה אל העיר שכם, הרי גריזים ועיבל המתנשאים מעליה. הוא מוגדר כקל עד בינוני ומתאים למשפחות חובבות טיולים וגם לכלי רכב 4×4.

על הרכס נמצא כאמור, היישוב איתמר, וכן הגבעות הסמוכות לו כגון: גבעות עולם, שכונת "הנקודה", גבעת ינוח, הר גדעון, אלומות וגבעת ארנון. על הרכס נמצאים כמה מצפים. בהם: מצפה שלושת הימים שנמצא במזרח הרכס, מצפה מתן, מצפה גדעונים ועוד. נקודות התצפית הללו מאוישות ומתוחזקות בידי מתיישבי הגבעות.

אחד נקודות העניין נמצאת במבנה שבמרכז הרכס במצבה המיוחסת לשופט גדעון, זהו מקור שם הרכס. אך מכיוון שגדעון נקבר בחלקת קבר אביו בעופרה, כמובן שאין זה קבר גדעון. כולנו מכירים את הפסוק בספר שופטים: "וַיָּמָת גִּדְעוֹן בֶּן-יוֹאָשׁ… וַיִּקָּבֵר, בְּקֶבֶר יוֹאָשׁ אָבִיו, בְּעָפְרָה, אֲבִי הָעֶזְרִי".

בחלקו המזרחי של הרכס ישנה תצפית טובה על הר הסרטבה, באזור שלו טיילנו כבר והוא נמצא דרומית מערבית לרכס בבקעת הירדן. באזור זה של הרכס, מצויות אבני בזלת רבות מה שמביא להערכה כי במקום היה קיים בעבר הר געש פעיל. אולי ממש על הרכס.

רכס הגדעונים מהווה עוגן תיירותי מרכזי ,עם הרבה עסקים תיירותים ואתרים בחוות הפזורות באזור, תוכלו לשלב את זה כחלק מאטרקציות הטיול. רוב ככל הפעילות הן בהווי דתי למשפחות שומרי תורה ומצוות. עוד מקום אותו תוכלו לשלב הוא המעיין המלאכותי "אירוס השומרון" שנפקד על ידי מטיילים רבים בזכות המיקום ביציאה מהיישוב ובשל הנוף הנשקף ממנו.

אחרי שהזמנו מדריך מקומי חמוש, יצאנו ממצפה שלושת הימים, שברכס איתמר, ירדנו בירידה תלולה צפונה עד למרגלות ההר. הגענו לשביל לבן וגדול שמתפתל ממזרח למערב. עלינו על השביל והלכנו איתו מזרחה כ-600 מטרים עד לצומת שבילים, שביל אחד יורד לדרום מזרח ושביל שני ממשיך מזרחה.

המשכנו מזרחה כ-500 מטרים לכיוון חירבת טנא אל-פוקא. משם השביל שובר לכיוון צפון מזרח ואחרי כ-600 מטרים פונה שוב בחזרה מזרחה. צעדנו עוד כ-400 מטרים נוספים והגענו לצומת שבילים. המשכנו עם השביל הצפוני יותר, שחוצה את הואדי ומטפס לצד השני של השלוחה.

אחרי שחצינו את השלוחה הגענו לאוכף סלעי ממנו ירדנו בואדי לעין שעב אל-ביר. משם ירדנו בואדי של המעיין, הגענו למפגש נחלים חלפנו על פניו והתעקלנו עם הנחל לכיוון דרום מערב. המשכנו בוואדי עד למפגש עם ואדי א-טלעה ושביל גדול שמגיע מצפון מערב.

עלינו על השביל, יצאנו איתו מהוואדי והקפנו איתו את ההר לכיוון אל עין א-תחתא. מהמעיין המקסים עלינו לכיוון עין אל-פוקא, מעין גדול ויפה עם בריכה מקורה ומים צלולים וטובים בה היו כמה נערים יהודים שטבלו להנאתם. מהמעיין המטריף עלינו בשלוחה והגענו לדרך גדולה המובילה לכביש אלון.

 

  • חובה להצטייד בנשק עבור מסלול זה!
  • המסלול אינו מסומן לכל אורכו על ידי הוועדה לשבילי ישראל!
  • נקודת התחלה: מצפה שלושת הימים
  • נקודת סיום: כביש אלון (3 ק"מ מדרום למכורה)
  • אורך המסלול: 12.2 ק"מ
  • לא אפשרי מהסוף להתחלה
  • מסלול רטוב
  • מסלול טיול
  • מומלץ בכל ימות השנה
מוישלה

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך