כוכב הנופש

חדשות

שביל הגיתות שביל היין

שביל הגיתות- שביל היין

שביל הגיתות- שביל היין

שביל חדש נחנך ביום שישי הקרוב בגן לאומי עבדת שבנגב. הוא נקרא "שביל הגיתות", המעלה על נס את אחד מנפלאות החקלאות המדברית שהחלה כבר מלפני 2500 שנה והיא יצירת יין בתנאים כמעט בלתי אפשריים. השביל עובר בארבע גיתות שנמצאו, שופצו ושומרו בעבדת – אחת מערי הנבטים החשובות על דרך הבשמים העתיקה.

לאחרונה הסתיים שימור הגת הדרומית ואולי היפה מכולן, ששימשה את מתיישבי העיר הרומיים, ופעל אף לתוך תחילת התקופה המוסלמית לייצור יין תעשייתי שנשלח לאירופה. "קורה פה משהו שהוא לא פחות מנס", אומר ליאור שווימר, ארכיאולוג מחוז דרום ברשות הטבע והגנים, שאחראי על השביל החדש ואף חפר ושימר כמה מהגיתות בעבדת: "מדובר בחקלאות מפותחת מבערך שנת 300 עד 800 לספירה, והאזור הזה הופך מוקד לייצור יין".

כבר בעבר הגיעו לעבדת הרבה מאוד תיירים כחלק מדרך הבשמים שעברה כאן. ובעצם תיירים אלו היוו הלכה למעשה מה שנקרא היום תיירות יין. היו סוחרים שהעבירו חביות יין ומוצרים חקלאיים מהאזור לכל אזור אירופה ודרום-מזרח הלבנט. מה שיצר תופעה שאנשי מחוז "שמפיין" הצרפתיים התענגו על היין הארץ ישראלי.

תושבי הר הנגב הביזנטים שתלו ונטעו כ-11 אלף דונמים של שטחים מעובדים, בעיקר של חיטה, ענבים וזיתים. ד"ר שחר שילה, ראש החוג ללימודי תיירות במכללה האקדמית אשקלון ומי שניהל עד לאחרונה את תיירות הר הנגב בשנים האחרונות, זיהה בהפקת היין את אחד משלושת אבות המזון של העת הקדומה: דגן, תירוש ויצהר הנזכרים בספר דברים.

"החיטה, הגפן והזית היו שלושת גידולי היסוד של חקלאות הבעל באגן הים התיכון בתקופות קדומות, ואפשר היה לאחסן את מוצריהם – גרעיני חיטה, יין וצימוקים, שמן זית וזיתים כבושים, מעונה לעונה", הוא אומר. "לכן גידולים אלה ומיני המזון שהופקו מהם תפסו מקום מרכזי בכל היבטי התרבות, הטכנולוגיה, האמנות והפולקלור של האזור בימי קדם".

העלייה במעלה השביל שסומן בעזרת אבנים מקומיות אינה קשה, למרות שהיא במגמת עלייה. בדרך שווימר מצביע על אחת האבנים שעליה נחקקה רוזטה יפה. הנוף חושף את מרחבי גידול הכרמים של אז, שגם היום גדלים באותם עמקים שניצלו את ערוצי הנחלים להשקייה. בגת הדרומית, שנחפרה בשנות ה-60 אך כוסתה, ישנם שלושה בורות איגום של כשבעה קוב בסך הכל. אל הבורות זרם התירוש שניגר ממשטחי הדריכה שרוצפו באבנים ישרות ויפות, שלדברי שווימר נבזזו ונמצאות כיום בבתים ביפו או בעכו. מסביב לגת נראות מאות טרסות בערוצי הנחלים שלידן נבנו בתי חווה, שבהם גידלו את הענבים.

חוקרי היין נדרשו לשאלה: איזה יין ייצרו במדבר? אז עד לא מזמן לא ידעו, וגם זרעי הענבים שמצאו באשפה לא סיפרו דבר. אבל לפני שנתיים נסדקה האפלה בכל הנוגע לסוג היין הארץ-ישראלי. החוקרים חפרו מערה בגבעה ממול, ודניאל פוקס, חוקר זרעים עתיקים מאוניברסיטת בן גוריון, לקח דגימות זרעים שנמצאו באותה מערה.

ואז התברר, לאחר שהוציאו מידע גנטי מחמישה זרעי ענבים, ומתוך שניים מהם הצליחו לערוך מיפוי גנטי מושלם. "כל אחד מהם היה שייך לסוג אחר – יין אדום ויין לבן", הוא אומר, "והם מתוארכים ל-690 לספירה. לאחר מכן השוו את הזרעים הללו לענבים בנק הגנטי של ענבים בעולם והסתבר שהם מתאימים".

שם הענב האדום "שירוקי" ושמו של הלבן "דבוקי". שניהם שרדו עד היום במקומות שונים במזרח התיכון. היום ענבים כאלו מגודלים באזור הר חברון. בכל אופן, עד שיגיעו השירוקי והדבוקי לנגב בחזרה, יש בהר הנגב לא מעט זני ענבים משובחים שנהנים מהשמש המדברית החזקה ביום והצינה בלילה ומספקים חומר גלם מצוין לעשרות יקבים דרומיים שמייצרים יין מיוחד.

 

הוסף
תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פאר החורשות בתל אביב נפתח מחדש, תכנון הפארק כלל הליך שיתוף ציבור עם הקהילות
שביל הקיסר בהרי ירושלים, שחצה את כביש 375, הפך מסוכן עם עלייה בנפח התנועה
פארק החורשות בתל אביב-יפו, עבר שדרוגים משמעותיים שמטרתם להפוך את הביקור במקום לחוויה עוד
עיריית עפולה מקדמת בימים אלה באמצעות החברה הכלכלית פרויקט חדשני נוסף – פארק חבלים
מהפיכת הפארקים וגני המשחקים ממשיכה באילת והפעם עם פארק חדש בלב שכונת השחמון. אחרי
טיול ליד הבית: בריכת חורף ופארק חדש נפתח בשבוע שעבר בעיר חולון. עיריית חולון
המומלצים שלנו
צימר לזוגות בצפת במקום שני חדרי שינה מתוכם 1 מתאים לזוגות ועד 5 נופשים. אפשרות להשכרת דירה נוספת לבין הזמנים
צפת
5 מיטות
1 חדרים
החל מ- 500 ש"ח
על צלע ההר היא וילה בעיר צפת המשתרעת על 3 קומות. הוילה כוללת 4 חדרי שינה סגורים ומתאימה ל25 נופשים. מהמקום נשקף נוף מיוחד לכל האזור.
צפת
25 מיטות
4 חדרים
החל מ- 1500 ש"ח
בעיר טבריה ממתינה לכם אחוזת אהבת הים, דירה הכוללת 6 חדרי שינה מתוכם 5 סגורים, הדירה בנויה בשתי קומות ומתאימה ל12 נופשים.
טבריה
12 מיטות
5 חדרים
החל מ- 750 ש"ח
סוויטת ארגמן היא דירת נופש לזוגות ומשפחות בצפת העתיקה, הסוויטה כוללת 2 חדרי שינה לזוגות + סלון. המקום מתאים ל-9 נופשים + מזרון ו2 מיטות תינוק.
צפת
9 מיטות
2 חדרים
החל מ- 800 ש"ח
דירת נופש המשתרעת על 150 מ"ר מוקפת חצר בגודל זהה, בבית 6 חדרי שינה + סלון. הבית מתאים ל-15 נופשים + 10 מזרונים. מעליה דירת נופש נוספת הכוללת 2 חדרים + סלון ומתאימה ל-5 נופשים + מזרונים כפי הנדרש.
טבריה
20 מיטות
8 חדרים
מרגוע בגליל היא דירת נופש בעלת 4 חדרי שינה בחצור הגלילית. הדירה מתאימה למשפחות וקבוצות עד 12 נופשים.
חצור
12 מיטות
4 חדרים

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך