כוכב הנופש

שביל סובב כינרת

משפחת דאצ'בסקי בטיול ערב פסח לשביל סובב כינרת. אחרי סיום ארגון הבית וניקיונו לפסח יצאו בני משפחת דאצ'בסקי לטיול בשביל המקיף את אגם הכינרת שמלא וגדוש בימים אלו בחסדי שמיים  עד קצהו.

שביל סובב כינרת הוא מסלול הליכה באורך 65 ק"מ המקיף את הכינרת כולה. חלקים רבים מהשביל מתאימים גם לרכיבת אופניים. השביל התחיל את דרכו על מנת ליצור מסלול טיול אטרקטיבי ולמנוע את המצב שבו חופי הכינרת והשטחים הציבוריים סביב הכינרת סגורים בפני הציבור בגדרות ובמכשולים. הפרויקט החל ביוזמת החברה להגנת הטבע.

וכך, לפני כעשרים שנה הקימו במשרד התיירות מסלול הליכה המתאים גם לאופנים המציע הקפה מלאה של אגם הכינרת, הכי קרוב למים שיש. המסלול אתגרי ומרהיב, וכאמור מותאם להולכי רגל ולרוכבי אופניים, שלא מפחדים מקצת הליכה. אל המסלול הזה הילדים ביקשו שנצא לפני פסח אחרי שסיימנו את ארגון וניקיון הבית אל המסלול אותו עשיתי כבר שנסלל לפני עשרים שנה.

התחלנו בסמוך למתחם גלילאו הסמוך לטבריה. עלינו במדרכה צפונה דרך הטיילת לאורך כביש 90, מעט לפני חוף דקל מתחיל השביל המסומן בסגול. בהמשך, מתחיל קטע מרהיב ובו מעיינות רבים הנמשך עד למתקן מקורות. בקטע זה יש לעבור מספר גדרות ומכשולים. לרוכבים – ניתן לעקוף את הקטע על הכביש, ולחזור לשביל מצפון למתקן מקורות.

בדרך, אחרי היישוב "מגדל" הגענו לקטע דרך רצוף גדרות ומכשולים. לרוכבים מתאפשר מעבר שמחייב הליכה מדי פעם בו בחרנו. משום שלרוכבים יש אפשרות אחרת במסגרתה ניתן לעקוף דרך שביל שעובר דרך אלמנטים נוצריים שאין הדעת סובלת וראוי להתרחק מהם.

בעבר היה מעבר מכאן דרך שביל סבוך מאוד אך כעת, בעקבות העובדה כי הכינרת מלאה על גדותיה, הדרך היא לעקוף בדרכי העפר שממערב. בין כרי דשא לטאבחה אין שביל על הכנרת, ויש לעבור על דרכי העפר במקביל לכביש.

מטאבחה לגשר אריק מתפתל שביל נוח ומסומן בשלב שמכפר נחום ועד גשר אריק השביל סלול ברובו, נוח ומותאם מאוד לרכיבת אופניים, בקטע זה ברור לי שהילדים ייהנו הרבה יותר מכל הקטעים האחרים שהם על כבישים או מאתגרים מאוד.

מגשר אריק יש להמשיך עם "מסלול צופה כנרת", עד שפוגשים שוב את הסימון הסגול. באזור זה העבירו את תוואי המסלול ממש על שפת הכנרת אך ייתכן שבתקופה זו עם תום החורף ועליית מפלס הכינרת הוא לא ראוי למעבר ויש לבדוק בטרם היציאה אל המסלול.

בצד המזרחי של הכנרת, מחוף כינר עד עין גב השביל קל יותר בצורה משמעותית. הוא עובר ברובו דרך חופים בסמוך לקו המים העליון. מדרום לחוף גופרה השביל עובר בקטע סבוך יחסית אך די קצר וממשיך דרומה.

בשלב זה תגיעו לחוף סוסיתא. ניתן להיכנס לעין גב דרך פשפש בגדר. במידה והוא סגור, ניתן לצאת לכביש 90 ולהיכנס לקיבוץ דרך השער הראשי.

מהפינה הדרומית של קיבוץ עין גב  השביל המסומן ממשיך דרומה עד קיבוץ האון. מחלקו הדרומי של קיבוץ האון בסמוך לפינת החי, יוצא שביל סלול המוביל חזרה לשפת הכנרת. מכאן ועד לקיבוץ מעגן השביל סבוך ומאתגר, לרוכבי אופניים כדאי לנסוע על שביל אופניים סלול במקביל לכביש 90.

מקיבוץ מעגן ממשיכים בטיילת יפהפייה שלאורך הכביש, עד סכר דגניה. מעט אחרי הסכר עולים ימינה במדרגות, ומשם חוזרים לחוף הכנרת וממשיכים צפונה עם השביל. מבית הקברות של כנרת מתחיל קטע שביל סבוך. אנחנו שרכבנו על אופניים, עקפנו דרך הכביש ושבנו אל השביל מצפון לכנרת המושבה.

רכבנו עד ציונו של רבי מאיר בעל הנס אליו עלינו לתפילת מנחה ואתנחתא קלה. ירדנו חזרה לאזור חמי טבריה והמשכנו על המדרכה לאורך הכביש דרך טבריה, הטיילת היפהפייה שבה המלאה בימי חול המועד ובין הזמנים, חזרה לנקודת ההתחלה.

מוישלה

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך