כוכב הנופש

שמורת האירוסים: פריחת החורף הגדולה והמרהיבה

שמורת טבע יפהפייה ליד נתניה, עונה לשם שמורת האירוסים, ולכן בתקופה זו של השנה כשצמח האירוס פורח – זהו הזמן הכי נכון לבוא לכאן וליהנות מהיופי שהקב"ה בירך אותנו.

שמורת האירוסים היא שמורת טבע יפהפייה מלאה בפרחי האירוס. היא נמצאת בקרבת החוף בנתניה ובחודשים אלו היא פורחת במלוא עוזה. שמורת אירוס הארגמן נמצאת בתוככי העיר נתניה וזוהי שמורת טבע מיוחדת במינה שבחודשי שבט-אדר נצבעת בצבעי ארגמן וצבעי רקע נוספים.

 

מיקום השמורה הוא נוח במיוחד. הוא נמצא בדרום נתניה, כאשר מכביש החוף פונים למחלף פולג וממשיכים ישר לאורך מספר קילומטרים עד שמגיעים לצומת טי. שם ישנו גשר מיוחד וחדשני שמחבר בין השמורה לפארק השלולית החורף שהיא גם שמורה עם שלולית גדולה מאוד ופארק ענק ומיוחד

שמורת הטבע אירוס הארגמן היא בעצם שמורה פורחת ויפהפייה שבתקופה זו של השנה עוטה צבעי ארגמן מרשימים. פרח האירוס או האיריס (שם מדעי: Iris) הוא סוג במשפחת האירוסיים, הנפוצים ברוב אזורי העולם כצמחי בר או נוי. בארץ ישנם למעלה מ-15 מינים, חלקם בעלי פקעת, חלקם בעלי בצל וחלקם בעלי קנה שורש עבה.

 

גבעוליו של האירוס עגולים, צומחים ביחידים או בקבוצות, פשוטים או מתפצלים. העלים שטוחים, צרים ומוארכים, צומחים בשושנה סביב הגבעול. מערכת השורשים קרובה לפני הקרקע. קני השורש שטוחים בדרך כלל, אוגרים מזון, מתפצלים ומתפתלים.

פרחיו של האירוס ייחודיים, שצורותיהם וצבעיהם מגוונים ומיוחדים. עטיף הפרח מורכב משלושה דורים הנבדלים זה מזה. בכל דור 3 עלים, כולם צבעוניים. הדור החיצוני, מורכב משלושה עלי עטיף. עלה העטיף החיצוני מפותח בכל מיני האירוס. חלקו התחתון, המחובר לגבעול, דומה לחצי צינור, חלקם העליון רחב, אופקי או נוטה כלפי מטה, ומשמש כמשטח נחיתה למאביקים.

בעונת החורף, האירוסים נראים בכל פינה בשמורת האירוסים. איפה שרק תסתכלו. כבר לפני הכניסה לשמורה, השוכנת כאמור באזור פולג בנתניה לא הרחק מחוף הים. ניתן להבחין בריכוזי פריחה רבים של אירוסים. המתנהלים בנינוחות ושלווה אל מול מרבדי הירוק צהוב לאחר הגשמים הרבים שירדו כאן. שם ההיכר הנוסף של שמור זו הוא שמורת האירוסים.

 

גם אירוס הארגמן שהיה נפוץ בחולות וכורכר מישור החוף, מאשדוד ועד בנימינה. הפיתוח של מישור החוף פגע ברוב האוכלוסיות שלו, וכיום נשארו אירוסי ארגמן בעיקר כאן, בשמורת נחל פולג, בשמורת טבע חוף גדור שבחופי חדרה, בשמורת שפך נחל שורק וגבעת חומרה שבפלמחים, בגבעת האירוסים בראשון לציון, בגן לאומי גבעות הכורכר נס ציונה ובעמק גלילות.

צבע פרחיו של אירוס הארגמן, נע מאדום ועד כמעט שחור. ולכן, המראה הכל מיוחד של “חבורות אירוס הארגמן” עושה את המקום לכל כך מיוחד, ומרחיב את הדעת כאילו הקב"ה צייר כאן עשרות פרחים וצמחים מגוונים הנפוצים באזור זה, אך ורק בתקופה זו של השנה. ואת המראות המלבבים האלה אתם רואים בתמונות שצילמנו עבור כוכב הנופש.

 

עברנו דרך גשר ייעודי משמורת האירוסים אשר בצידו האחד של הכביש, לעבר השמורה שמוליכה את המטייל דרך שבילי חול מסומנים היישר אל חוף הים. כשפוסעים על הגשר ניתן לראות את הים התכול נשקף באופק ומתחתיה שמורת הטבע אירוס הארגמן נתניה.

מיד כשירדנו מהגשר הבחנו במזרקת מים  דקורטיבית מאבן  שהוצבה בכניסה בסמוך לכניסה לשמורה. המסלול מתחיל מתחת לגשר לכו לפי השלט המורה ”שמורת אירוס הארגמן”. ניכנס לתוך השמורה ונתחיל לצעוד בשבילי החול בצבע חום-כתום, ומיד נגלה את פרחי אירוס הארגמן הניצבים שכמו מלווים את האורחים.

 

כפי שאמרנו, ליד השמורה  יש את בריכת דורה, סוג של שלולית חורף עונתית. גם בריכה זו,  מהווה אזור תיירותי חשוב לנתניה. ובנוסף, ישנם בשמורה, מתקני שעשועים לילדים, שלטי הסבר על הצמחים בה, אזור לפיקניקים וירידה לים דרך המצוק. בשמורה בעלי חיים רבים, בהם שועל מצוי תן זהוב, ארנבת מצויה, נברן, גרביל חוף, דורבן, קיפוד חולות, קיפוד מצוי ועוד… בעונות אחרות, נוכל לראות במקום צב יבשה מצוי.

גם בציפורים יש מגוון מיוחד. פשוש, שרקרק מצוי, צופית בוהקת, חוגלת סלעים, דאה שחורת כתף, בז מצוי, קוקיה מצויצת, אנפית בקר, סבכי שחור כיפה, סבכי חורש, חנקן אדום גב, שלדג לבן חזה, תחמס מצוי, דרור הבית, בולבול צהוב שת ומיני חטפיות חולפות.

 

מלבד אירוס הארגמן בשמורה יש צמחייה נוספת כמו סביונים, כלניות, תורמוס ארץ ישראלי, וגם חצב מצוי.

הכניסה לשמורה היא ללא תשלום.

מוישלה

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך