כוכב הנופש

חדשות

גן מורד ירדן דרומי

צילום: דוברות מוא"ז עמק הירדן

גן מורד ירדן דרומי

אושר בוועדה המחוזית: 'נפתולי מורד וגאון הירדן' – גן לאומי ושמורת טבע

רשות ניקוז ונחלים כינרת, בחזון משותף עם גופים נוספים, פעלו בשנים האחרונות למימוש התוכנית לשיקום אקולוגי ופיתוח נופי של המקטע לאורך הנהר שהוזנח במשך שנים | בשבוע שעבר, אישרה הוועדה המחוזית לקדם את ההכרזה על אזור 'נפתולי מורד וגאון הירדן' כשמורת טבע וגן לאומי

בתום תהליך ארוך שנמשך כחמש שנים, הוחלט בשבוע שעבר בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה, לקדם את ההכרזה על אזור 'נפתולי מורד וגאון הירדן' כגן לאומי וכשמורת טבע, זאת לאחר שסבל מהזנחה קשה במשך שנים רבות.

מקטע מורד הירדן סבל מזיהום חמור בעקבות הזרמת שפכים ומי קולחין עירוניים ומהטיית המעיינות המליחים מצפון הכינרת אל מורד הירדן, בנקודת הזרמה דרומית מסכר אלומות. איכות המים הירודה גרמה במשך הזמן לשיקוע ולהצטברות של סחף קרקע מליחה בקרקעית הנחל.

רשות ניקוז ונחלים כינרת, עם חזון משותף לגופים נוספים, פעלו למימוש תוכנית לשיקום אקולוגי של הנחל ופיתוח נופי במרחב תיירותי וכלכלי של שטחים פתוחים, אשר יהפכו לשמורת טבע וגן לאומי.

פרויקט 'נפתולי מורד וגאון הירדן' מהווה שלב חדש בפרויקט השיקום הלאומי רחב ההיקף המתבצע בשנים האחרונות במקטע הדרומי של הנהר על ידי רשות ניקוז ונחלים כינרת, כחלק משותפות ארוכת שנים עם רשות הטבע והגנים, המועצות האזוריות עמק הירדן ועמק המעיינות, הקרן לשמירה על שטחים פתוחים, המשרד להגנת הסביבה ומשרד החקלאות.

מטרת הפרויקט המתבצע בעלות של 70 מיליון שקלים, לתקן את הפגיעה המשמעותית באפיק הנחל ומימיו שהתחוללה במאה השנים האחרונות, החל מעבודות תיעול הנחל להובלת מים מהכינרת עבור מפעל החשמל בנהריים שתוכנן ובוצע על ידי פנחס רוטנברג ומשנות השישים של המאה שעברה פגיעה בנחל באמצעות הובלת המים המליחים של המוביל המלוח ומי חמי טבריה באפיק ופגיעה נוספת וקשה של הזרמת הביוב של טבריה ויישובי עמק הירדן אל מי הנהר.

הפרויקט יכלול בנוסף שדרוג מקיף של תשתיות לתיירות שטח וטיילות במורד הירדן אשר יתרמו רבות לפיתוח הכלכלה והצמיחה האזורית. במסגרת התכנית תוקם תשתית טיילות להולכי רגל ולאופניים ומערכת שבילים חדשה שתייצר רצף טיולים מהכנרת ועד נחל בזק, פינות ישיבה ופיקניק ומקומות חניה ללא תשלום במקומות ייעודיים לאורך התוואי, הסדרת השבילים הקיימים, שיקום והקמת מצפורים והצבת מערכת שילוט והכוונה למטיילים.

הירדן הדרומי הינו קטע הנהר המתחיל במוצא הכנרת ליד קיבוץ דגניה א' וממשיך דרומה עד ים המלח. בצאתו מהכנרת דרומה מהווה הנהר אבן שואבת למאות אלפי מטיילים. האזור הצפוני עד נהריים המכונה גם 'מורד הירדן', מוקף בשטחים חקלאיים ובמוקדי היסטוריה.

מנכ"ל רשות ניקוז ונחלים כינרת צביקה סלוצקי, ברך את מנכ"ל הועדה המחוזית לתכנון ובנייה, אורי אילן, על ההחלטה החשובה: "ישנה חשיבות לאומית לקיומו והמשכו של פרויקט השיקום הלאומי במורד הירדן הדרומי ואנו מקווים כי ההחלטה להכריז על האזור כגן לאומי תביא לתקציב נוסף לצורך הצלתו ושיקומו של הנהר וכלל מסדרון אקולוגי חשוב המקשר בין הכינרת לירדן".

"זהו שיקום קריטי לנהר החשוב בישראל הפעולות המבוצעות בשנים האחרונות כחלק מהפרויקט הינן שיפור מורפולוגי של האפיק והשבתו להיות נחל הכולל מגוון בתי הגידול, ניקוי הבוצה מקרקעית הנחל, שתילת צמחייה אופיינית מקומית וכן פיתוח מרכיבי טיילות ונופש לאורך הנחל". אמר סלוצקי.

הוסף
תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הוועדה המקומית בתל אביב אישרה למתן תוקף תכנית שתביא לשיקום והשמשת מעגנת רידינג ההיסטורית
אין ים בנוף הגליל אבל יש גלים! פארק מים חדש בשם נוף הגלים נפתח
הולוגרמות, אנימציות ושבילי זכוכית תלויים: לאחר שנתיים של עבודות פיתוח ושדרוג בהשקעה של 18
השבוע פותחת רשות הטבע והגנים לציבור הרחב את הגן הלאומי עין יהודה ומעיין עין
יוצאים לחוף הים? נתוני מדד חוף נקי לחודש אפריל 2024 חושפים כי רק 71%
ברוכים הבאים לפנינת הטבע פארק אקולוגי אשדוד! אם אתם מחפשים יום רגוע בלב הטבע,
המומלצים שלנו
במגדל גבוה אל מול חוף הים נמצאת דירת הנופש יוקרה בנתניה. הדירה כוללת 2 חדרי שינה המתאימים לזוגות ומתאימה לעד 10 נופשים.
נתניה
10 מיטות
2 חדרים
החל מ- 1200 ש"ח
המקום מתאים גם למשפחות גדולות ואפילו לצוות מוסדות, וימי גיבוש. הווילה מתפרסת על שני מפלסים, היא כוללת סלון ענק ופינת ישיבה נפרדת צופה לנוף.
מיצד (אספר)
38 מיטות
7 חדרים
החל מ- 4000 ש"ח
שיר השירים הוא צימר מיוחד לזוגות בגוש טלמונים. הצימר ביישוב נריה מוקף בגינה במרחב של 50 מטרים הכולל מערכת ישיבה ועוד.
נריה
2 מיטות
1 חדרים
החל מ- 490 ש"ח
בשכונת בית וגן הירושלמית נמצאות סוויטות אירוח בירושלים, שני סוויטות נפרדות לאירוח זוגות. כל סוויטה מתאימה לזוג אחד.
ירושלים
4 מיטות
2 חדרים
החל מ- 350 ש"ח
בוטיק החושן היא סוויטה מפנקת לזוגות בהר שמואל, מיקום אטרקטיבי בקרבת קבר שמואל הנביא ומרחק נסיעה קצר מכל מה שנצרך.
ירושלים
2 מיטות
1 חדרים
החל מ- 650 ש"ח
צימר חדש ומושקע ברמה גבוהה מתאים לזוגות ומשפחות קטנות במקום 2 חדרי שינה עד 6 נופשים
ערד
6 מיטות
2 חדרים
החל מ- 800 ש"ח

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך