כוכב הנופש

הקניון התלול ומצוקי האבן

הקניון התלול ומצוקי האבן האדומה בהרי אילת. בית משפחת דאצ'בסקי נקי לפסח כבר הרבה לפני התקדש החג. מוישל'ה ובניו יוצאים אל המדבר למסע בן יומיים במסגרתו הם "חורשים" את פארק  תמנע ומטפסים במתלולי הרי שלמה. מסע אל עקבות סלע הגרניט האדומה ומלאת הגוונים ואל תוך מכרות הנחושת ההיסטוריות.

ערב פסח במשפחת דאצ'בסקי הוא זמן מתוח ומלא בקשיי ניידות. אשתי היקרה שה' ישמור אותה, מקרצפת את הבית כאילו הוא לא יתמלא בלכלוך כבר בליל הסדר. רודפת אחרי אבק כאילו מדובר בגרגרי חמץ מרושעים, ומשכנעת את עצמה שאלו לא "נערווין" אלא ניקיון יסודי של פעם בשנה. האמת, הלוואי שאלו יהיו הצרות שלנו תמיד, בוודאי כאשר היא משחררת אותי לתחביבי הטיול שלי בתנאי המעליב משהו, שאני מחוייב לקחת עימי את בני היקרים.

בני הצעיר אוהב את המדבר, ולמרות שהוא מלא וגדוש בטוב לב ובעשיית מצוות הוא מתחבר לריק ולשיממון של המדבר היבש. כבר הרבה זמן שהוא מבקש ממני לצאת לטייל בהרי אילת המדהימים. למרות המרחק למרכז הארץ, והצורך במציאת צימר חרדי או בלינת שטח כפי שאנחנו מתכננים, הרי אילת הם אתר שכל חובב מדבר – וגם מי שלא הכי מתחבר, חייב לבקר בו.

בלב שטחה העצום של המועצה האזורית חבל אילות שנמצאת על רכס הרי אילת, משתרע פארק תמנע. הפארק נוסד לפני כארבעים שנה, ומופעל על ידי המועצה האזורית בשיתוף הקרן הקיימת לישראל. מדובר בשטח בקעה רחבת ידיים המשתרעת על שטח עצום, וצורתה מזכירה פרסה המוקפת במצוקים תלולים משלושת צדדיה. במרכז בקעת תמנע מתרומם הר תמנע לגובה של ארבע מאות וחמישים מטרים שכמו ונגרפים אל בקעות הערבה ומפרץ אילת.

הבקעה עצמה חושפת תצורות נוף מרהיבות ומציאות עוצרת נשימה שרבים מאיתנו לא מודעים לה. לאורך הקניון פזורים סלעי ענק רבים בעלי גוונים שונים בשל העובדה כי הם מכילים מינרלים כמו נחושת, ברזל, ושכבות נוספות בקשת צבעים מרשים. בבקעה התקבצו תופעות טבע מיוחדות בדמות סלעי ענק שנחשפו לתצורות ייחודיות לאחר שחיקה של רוחות מזרחיות וסופות חול במשך שנים ארוכות, חלקן הזכירו את עמודי המקדש ונקראו בשם 'עמודי שלמה'.

פארק תמנע מזוהה על ידי חוקרים כמקום בו התקיים מכרה נחושת עבור שלמה המלך שבנה את בית המקדש בירושלים והוא אחד מהמקומות הראשונים בעולם מהם כרו נחושת. ברחבי הפארק ניתן למצוא אלפי פירים קטנים, עדות דוממת למפעל הכרייה הענקי, המספרים את התפתחות הכרייה וההפקה על כל שלביהן. וכפי שמוזכר בתורה, הנחושת היא המתכת הראשונה שנעשה בה שימוש ליצירת כלי עבודה.

מלבד האתרים הגיאולוגים וארכיאולוגים לאורך הקניון הסלעי פזורים מאות עצי שיטה וצמחייה מדברית כהה. עדרי צבאים ויעלים המשוטטים לאורך שפכי ההר ומדלגים מעל הצוקים הנישאים. בחוברת של מפעילי המקום מונגשים לקהל המבקרים פעילויות שונות: טיול רגלי ברמות קושי שונות, או רכיבה בשבילים מסומנים אל האתרים השונים, וכן, אגם יפהפה שנוצר מנביעת מי תהום אל תוך מכרה עתיק.

מחצבה נוספת שהייתה בסביבה הוכשרה ברבות השנים לשמש כחניון למבקרי מצוקי הר שלמה. מהחניון בו ישנו את הלילה טיפסנו בעלייה קלה שביל בסימון שבילים שחור לעבר פסגת הר יהורם, שגובהה מעט פחות משבע מאות מטרים מעל פני הים. מפסגת ההר, ממשיך השביל השחור עוד כעשרים דקות הליכה, עד לפסגה מקבילה בגובה דומה שגם ממנה ניתן ליהנות מתצפית מרהיבה על כל האזור.

מהתצפית ואף לפניה ניתן לראות את אחת מתופעות הטבע היפות ביותר באזור העיר אילת. האוכף העובר על קו החיבור בין ההרים העשויים סלע גרניט אדומה ומצויים באזור, לבין ההרים העשויים סלע גיר בהיר יותר. משם  מומלץ להמשיך בשביל השחור היורד לעבר קו המעבר בין הצבעים עליו צפינו קודם, ונמצא על קו פרשת המים של נחל שלמה ונחל נטפים.

מהשביל יוצאת צומת שבילים: שביל כחול העולה מן הכביש במערב, ושביל ירוק היורד מזרחה לנחל מפלים. אנחנו המשכנו ישר בשביל הכחול, שעולה לעבר פסגות הר שלמה המיוחד. בין הפסגות הסלע מתחלף בבת אחת, והשביל מטפס לאיטו לפסגה השנייה בהר כאשר בוואדי הצר נושבת רוח חזקה שמחייבת הליכה זהירה.

מפסגת ההר שמתנשא לגובה של למעלה משבע מאות מטרים, נשקף נוף מדהים אל הרי אילת, הערבה, הרי אדום, מפרץ אילת, עקבה והרי סיני. יש הטוענים כי בימים עם ראות טובה ניתן לראות מכאן אפילו את ערב הסעודית, אני וילדי נצא להרי אילת בערב החג הבא עלינו לטובה ואני ממליץ גם לכם.

מוישלה

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך