כוכב הנופש

הר כרמילה

הר כרמילה: קליל משפחתי עם ערך מוסף. מערות האבן ושישה מיליון העצים שניטעו ביער הקדושים בידי קק"ל לקביעת שם לזכר הקדושים שנספו בשואה, יוצרים נוף מיוחד בהרי ירושלים. | המסלול בנחל כרמילה צועד בינותם ומחבר עולם חדש קסום ומיוחד לצד עולמות שלמים שנעלמו באירופה הארורה – משפחת דאצ'בסקי יצאה לשם.

 

השביל העולה בהר כרמילה, הוא אחד האהובים עלינו בהרי ירושלים. טיילתי בו כבר פעמיים כשרציתי וחיפשתי מקומות קלילים לפוש ולצאת לאתנחתא. בפעם הראשונה, לפני כמה שנים שילדינו עוד היו רכים, נסענו לטייל באזור מטה יהודה לפיקניק עם הזאטוטים שלנו שהיו בחיידר. עכשיו אנחנו מגיעים כמשפחה בוגרת.

 

הר כרמילה ונחל כסלון הוא מסלול טיול עם נוף יפהפה כאמור, בהרי ירושלים הקסומים. המסלול נמצא ביער הקדושים שבו קק"ל נטעו 6 מיליון עצים לזכר קורבנות השואה. בנוסף, ביער יש מספר מיצגים ואנדרטאות לזכר קורבנות השואה. אנדרטת מגילת האש, מערת בני ברית ויד אנה פרנק.

 

הר כרמילה מתנשא מעל ערוץ נחל קטן היורד ממושב בית מאיר אל עבר נחל כסלון. כדי להגיע ממחלף שער הגיא ניסע לכיוון ירושלים ונפנה ימינה במחלף שורש. ניסע עד למושב בית מאיר, אפשר גם באותה הזדמנות לעשות סיבוב בשמורת המסרק הסמוכה, נחפש שם את השביל המסומן בירוק, היוצא מקצהו הדרום מערבי של המושב.

 

מסלול הר כרמילה ונחל כסלון הוא מעגלי, אורכו כשישה קילומטרים – כשלוש שעות הליכה כולל עצירות. דרגת הקושי שלו היא בינונית והוא מתאים מאוד לילדים. כדאי לטייל בו באביב או בסתיו אבל גם בקיץ הוא נעים מאוד מאחר שחלקו הגדול מוצל. כמו במרבית מסלולי הרי ירושלים, לא מומלץ אחרי ימים גשומים. מאחר שחלק מהירידה בסוף המסלול היא על סלעים מחליקים.

 

המסלול נמשך כאמור, כשישה קילומטרים והדרך נוחה ומתאימה לטיול בכל ימות השנה. הוא קליל ומתאים לכל המשפחה. ניתן לחנות בצד הדרך ליד מערת בני ברית שמולה מתחיל המסלול, או כמאה מטר בהמשך, שם נמצא חניון מרווח יותר.

 

איך מגיעים?

המסלול הוא מעגלי, ומתחילים אותו מול מערת בני ברית. מעבר לכביש תראו שלט עם סימון שבילים כחול שמכוון להר כרמילה. מערת בני ברית בה מתחיל המסלול היא מערה טבעית הנקראת גם מערת הקדושים, משמשת כמקום הנצחה לזכר הנספים בשואה.

 

חלקו הראשון של המסלול הוא עלייה מעט תלולה אך רובה מוצלת. לאורך העלייה מומלץ להסתובב מדי פעם אחורה ולראות איך הנוף נפתח לאט לאט. העלייה כולה מסומנת בסימון שבילים כחול ובסימון של שביל ישראל. לאחר כשעה של עלייה תראו מספר מדרגות עץ שיובילו אתכם לדרך עפר רחבה. בנקודה זו פונים שמאלה לסימון השבילים השחור.

 

מאזור המערה יוצאים שני שבילים המסומנים בצבע כחול ולבן. שימו לב לעלות בזה הנמצא בתחילת חניון קק"ל ועולה לכיוון צפון – הכיוון שנמצא בצד של הנחל שהוא לא הצד של המערה. אורך השביל הוא כ-1 ק"מ והוא מטפס כ-150 מטר בגובה. העלייה לא קלה אך היא עוברת בחורש נעים ומוצל. לאורך השביל אט אט נחשף הנוף של נחל כסלון.

 

חשוב לציין כי הפריחה לאורך השביל נדירה, במיוחד בסוף החורף ובאביב והיא מרשימה במיוחד. בעונה זו, נזכה לראות את פרחי הרקפת המצויה. עירית גדולה, דבורנית שחומה, שיכרון זהוב, בן-חצב יקינטוני, כלנית מצויה, עצי שקד מצוי ועוד. אבל גם כעת, בעונת הקיץ הכל ירוק וקסום מיוחד.

 

השביל שמסומן בשחור היא דרך עפר רחבה שמשמשת גם כשביל לרוכבי אופניים. מדי פעם גם נוסעים בה גם ג'יפים מעטים. נמשיך בדרך ונראה כי לאט לאט עם התקדמותנו, ייחשפו נופי רמת בית שמש וישובים נוספים מסביב.

נמשיך לרדת בדרך העפר עם הסימון השחור עוד כשני קילומטרים עד שנגיע לפיצול עם סימון שבילים ירוק. כאן נפנה שמאלה ונרד בשביל עם הסימון הירוק לתוך נחל כרמילה. הירידה מתונה וחולפת על משטחי אבן גדולים שהולכים עליהם. לאורך הירידה בנחל יש מקומות נעימים לעצירה בצל.

 

מאה המטרים האחרונים של המסלול עוברים בצמחייה מעט סבוכה, אבל פשוטה למעבר. נמשיך עם הסימון הירוק עד שמגיעים למפגש של נחל כרמילה עם נחל כסלון וחזרה לכביש ממנו הגענו. כאן נחצה את הנחל היבש ונעלה לכביש.

 

פונים שמאלה והולכים לצד הכביש לאורך נחל כסלון היבש עד למגרש החניה ממנו התחיל המסלול. בדרך עוברים שוב בשער הכניסה של יער הקדושים. מיצג מתכת לזכרה של אנה פרנק הי"ד, ושער אבן המנציח את ארגון בני ברית ואגודות שתרמו לנטיעת היער הענק והמיוחד.

מוישלה

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך