כוכב הנופש

התבודדות ותפילה

טראומת אסון מירון לא פסחה על משפחת דאצ'בסקי. מוישל'ה ובנו שהיו במירון יצאו קצת להתבודדות ותפילה יחד בשמורת הטבע 'גבעת המורה' בעפולה, ומשם צעדו לתפילה בקבר האשה השונמית המסוגל לניסים • כל מה דעביד רחמנא לטב עביד

 

כמידי שנה יחד עם כל עם ישראל, גם מוישל'ה עלה למירון לציין את הילולת רבי שמעון בר יוחאי. האסון הנורא במסגרתו נלקחו בחטף ארבעים וחמישה קדושי עליון מתוך השמחה הגדולה והתרוממות הנפש לעולם שכולו טוב תפס את כל בית ישראל בהלם ובזעזוע, ובתוכם את כותב השורות ובנו הצעיר.

היינו בסוף הירידה בדרך המהדרין בחזור לביתנו שבירושלים. אך לפתע נקטעה האווירה השמחה והמוסיקה החגיגית והתחלפה בשאון סירנות צורם ומטלטל. במשך דקות ארוכות גם כשהמתנו כבר בתחנת האוטובוס, כוחות ההצלה ואמבולנסים רבים זרמו לכיוון הציון  הקדוש. למרבה הזוועה כמה דקות לאחר מכן השתררה דממה ברחבי ההר, והדוברים באמצעי הכריזה החלו להורות לאנשים להתפנות באופן נכון.

אנחנו שכבר המתנו זמן מה לאוטובוס, הצלחנו להיחלץ לפני שהתחיל הכאוס התחבורתי. אך בדרך חזור הביתה התבררו לנו ממדי האסון, השמועות בדרך היו נוראיות וקשות להכלה. עוד ועוד ניידות משטרה ואמבולנסים זרמו בכיוון ההפוך. בשלב מסוים התיישבתי ליד בני הצעיר שישב לצידי, הבין את הכל ואני פשוט חיבקתי אותו. וכך המשכנו שקטים וערניים עד בואנו לירושלים.

בשעת בוקר מוקדמת, לאחר שהבן שלי עלה על יצועו התקשרתי לרב שלנו ששמע כבר על האסון הנורא וביקשתי שייתן לי עצה מה לעשות עם המשפחה. דבר ראשון הוא הורה לי לשמור על שיגרה להקפיד על סדר יום, הכנות לשבת כרגיל, וסעודות משפחתיות מגבשות ומלכדות. להרגיע את הילדים ולדבר בפתיחות על העניין המורכב.

ביום ראשון לקחתי את בני לטיול התבודדות באזור עפולה, טיול מרגיע המשולב עם מקום תפילה מיוחד ומסוגל לניסים. ואכן, לא הרבה מכירים במרכז גבעת המורה שוכנת שמורה טבע שפורחת ויפהפייה גם באביב הססגוני וגם בעונה זו של השנה.

מסלול שיוצא מהשמורה לאורך שעתיים של צעידה חולף בסמוך לכפר הערבי סולם המיוחס לעיר המקראית שונם. על פי התכנון שלי בסוף טיולנו בשמורת "גבעת המורה" נצעד לתפילת מנחה בכפר שבטבורו, עומד בית ישן שמושך אליו מתפללים רבים, גדולי ישראל אף ביקרו בו. הגישה אל הכפר נוחה ומוסדרת, גם להליכה רגלית ובאמצעי התחבורה.

כאמור, בליבו של הכפר הערבי השקט והמכבד עומד בית האישה השונמית. בספר מלכים מסופר על הנביא אלישע ששלח את עוזרו גיחזי אל האישה השונמית שלא זכתה לזרע של קיימא כדי לשאול אותה במה היא רוצה להתברך. שם התקיימה הנבואה המתוארת  הנביא הבטיח את הבטחתו וברך אותה בבן שיאיר את עיניהם של ישראל.

השמורה בה פתחנו את הבוקר, ממוקמת למרגלות האנטנות הגבוהות אותן ניתן לראות מכל מקום בשכונה הגדולה והמתחרדת בעיר עפולה. ניתן להגיע אליהן ממפגש הדרכים המסומנות כחול ואדום בדרך עפר לא מסומנת שיורדת מנקודת המפגש לכיוון דרום – מזרח. הדרך חוצה יער אורנים שניטע על ידי קק"ל ומגיעה לאחר כחצי קילומטר לשטח חשוף הנמצא בשטחי שמורת הטבע המיוחדת.

הדובדבן שבקצפת המסלול הוא מגדל התצפית שנמצא בלב השמורה ומשמש את היערנים של קק"ל לזיהוי שריפות ביער המדהים. נצעד בדרך הנוף של היער בסימון הכחול שעוברת ביער אורנים ואקליפטוסים. כאשר ברקע שלה מבין העצים הרבים, ניבטים נופי העיר עפולה והכפר סוּלֶם אליו היו מועדות פנינו בסוף המסלול בשעת אחרי הצהרים.

המשכנו במסלול הכחול והמשכנו אל מגדל התצפית של קק"ל בדרך הנוף של יער האורנים והאקליפטוסים עד ההסתעפות ימינה בדרך המסומנת באדום. בדרך פונים שמאלה בדרך הסלולה, לאחר כמה מאות מטרים מגיעים למגדל התצפית של קק"ל. לאורך הדרך שולחנות פיקניק הבנויים אבן טבעית. קירות מגדל התצפית מצופים אבני בזלת ומשתלבים עם הסלע המקומי.

מהמקום יורד גרם המדרגות שמוליך למרפסת התצפית המשקיפה לכל העברים ומעניקה מראות נפלאים של הרי הגלעד ורמות יששכר, עמק בית שאן והגלבוע, צפון השומרון, עמק יזרעאל, רמת מנשה והכרמל, גבעות אלונים והרי נצרת, התבור והרי הגליל העליון. ביום בהיר רואים מכאן גם את פסגת החרמון.

המקום, שהופך אותנו לקטנים כל כך ביקום האינסופי מגביר לאין שיעור את תחושת האמונה בהשגחה העליונה שמסדרת את הכל, ועד כמה כל מה שעושה הקב"ה בעולמו – הוא לטובה.

מוישלה

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך