כוכב הנופש

יום בערוץ ושפך נחל שועלים

יום בערוץ ושפך נחל שועלים. משפחת דאצ'בסקי כבר נערכת לימי בין הזמנים ומתכננת את צעדיה. הכירו את נחל שועלים ופארק ירוחם המספקים קסם של טיול לנקודות שלא הכרתם. שועלים (לא) הלכו בו.

אז ימי בין הזמנים מגיעים ואנחנו, אנשי הטיולים מתעוררים לחיים. נכון, יש את שלושת השבועות ובייחוד תשעת הימים בהם לא יוצאים למקומות מסוכנים אבל בהחלט כבר מרגישים בימים הללו את השטח מתעורר.

במשפחת דאצ'בסקי מתכננים את בין הזמנים בקפידה, ומחפשים תמיד מקומות שבהם לא היינו מעולם ולכן כאשר שמענו על נחל שועלים, מיד ידענו שזה יהיה בעזרת ה' מסלול בין הזמנים שלנו.

נחל שועלים נמצא מדרום לירוחם. הוא מתחיל בסמוך לשפת המכתש הגדול, ומתנקז אל אגם ירוחם. בערוץ הנחל ובעיקר ביובל הנשפך אליו, מספר מפלים קטנים אשר לצידם גבים המתמלאים מים לאחר שיטפון.

כמו כן, לפי מדריכים שמכירים את המקום, בכל אזור זה צומחות בתקופת חודש כסליו חלמוניות ופריחה ייחודית שמתחילה עם תום הגשם הראשון. ואכן, ערוץ הנחל הסלעי מתאים במיוחד לטיול בעונת הסתיו וייתכן כי נחזור אליו גם בתקופה זו.

דרכי הגעה: מצומת ירוחם נוסעים לכיוון שדה בוקר כשני קילומטרים ומחפשים את הסימון האדום המפנה שמאלה אל הנחל. הסימון נמצא בסמוך לחוות נעמה – חאן קמפינג שפתוח באזור.

חשוב להדגיש למי שמבקש לצאת אל המסלול כי גם המסלול הזה עובר בשטח אש בסמוך לשטחי מטווחים. כתוצאה מכך יש צורך וחובה לתאם ביקור במקום עם גורמי הצבא הרלוונטיים לפני ההגעה.

מגיעים לעיר הדרומית ירוחם, מחנים מכונית אחת ברחוב רש"י ואחרת בתחילת רחוב בורנשטיין בעיר. מתחילים ללכת מעט ברחוב ראשי ועד מהרה מגיעים לסימון אדום שילווה אותנו לאורך כל המסלול.

אם אתם מתוכננים ויודעים שיישאר לכם זמן, אחרי כמה מאות מטרים יש לשים לב לסימון שקוף המוביל אתכם לציורי סלע חביבים במיקום מאוד נחמד לארוחת בוקר אפשרית.

נחזור עם השביל השקוף לשביל האדום ונמשיך בדרך לכיוון "גב עקב". כאמור, אחרי גשם טוב המקום הופך להיות מלא מים עם בריכות גדולות בתוך גבי הסלע.

מכאן, נמשיך במסלולינו האדום, נרד מצוק מרהיב ויפהפה ונמשיך לגב שועלים. מגב שועלים ונמשיך בדרך האדומה עד לכביש והצומת לכיוון ירוחם שם נחצה את הכביש ונפנה ימינה עם הדרך האדומה למצד ירוחם.

במקום נמצאים שרידי מצודה מתקופת היוונים והרומאים בארץ ישראל. המצודה הגנה באותה תקופה על התעבורה ועל המסחר באזור נתיב המסחר שנמשך מעבדת לממשית. המצד מכונה גם כן תל-רחמה. מהמצד נמשיך בדרכנו עד לרכבינו החונה.

אם נותר לכם זמן תסגרו את הערב בשפך נחל שועלים הלוא הוא פארק אגם ירוחם. הוא נווה מדבר ייחודי, ריאה ירוקה ומקווה מים מרהיב בלב השממה המדברית. אגם ירוחם צמח והתפתח לכדי מערכת אקולוגית מרשימה, המקיימת מינים רבים של דגים, דו חיים, עופות מים וציפורים נודדות.

סביב האגם, מצוי יער אורנים, אשלים ואקליפטוסים שניטע במהלך השנים על ידי קק"ל ומתפרש על שטח של כ-500 דונם. במקום ניתן לקיים פיקניקים ואף ללון לינת שטח בתיאום מראש.

הפארק עצמו הינו מקום נהדר לטיולים ולפיקניקים, אותם ניתן לקיים  באזור המיוער ובו שולחנות ועמדות מנגל, וכן באזורי המדשאות. המקום מציע למבקריו טיילות מרהיבות שאין כמותם בכל הארץ ואפילו מצדיקות הגעה נפרדת.

יום טיול מסוג כזה בדרום הוא יום טיול מושלם למשפחה, צריך לבוא מתוכננים ומתואמים, עם הציוד הנדרש וכמות מים מספקת, עם זמן מיוחד להספק הלימוד של בין הזמנים שלכם, והרי לכם ניצול נכון של יום בבין הזמנים.

מוישלה

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך