כוכב הנופש

חדשות

נהר החידקל מתייבש

AFP

נהר החידקל מתייבש

נהר החידקל המוכר עוד מהתורה גוסס. זרימתו של הנהר הענק שמזין יחד עם נהר הפרת את המפרץ הפרסי כמעט ולא מורגשת וזאת עקב פעילות אנושית ושינויי אקלים שחנקו את זרימתו האדירה של החידקל בעיראק. המדינה אולי עשירה בנפט אבל המדינה סובלת מעוני חמור, אחרי עשרות שנות מלחמה ובצורת. כשהיא נפגעת מאסונות טבע שמכים בה זה אחר זה, נמנית עיראק על חמש המדינות החשופות ביותר לשינויי אקלים, כך על פי האו"ם.

בחודשי הקיץ, הטמפרטורות עולות על 35 מעלות צלזיוס, כשסופות חול עזות צובעות את השמיים בכתום ומכסות את אדמת המדינה מוכת האסונות בשכבת אבק. הטמפרטורות כל כך גבוהות, עד שבשיא הקיץ הן מגיעות עד ל-50 מעלות צלזיוס, קרוב לגבול הסיבולת האנושית, מה שגורם להפסקות חשמל תכופות שמחמירות את תנאי חייהם של מיליונים.

הסיבות לגסיסתו המתקדמת של הנהר המוכר תלויו בזרם החידקל, שמחבר בין הערים מוסול, בגדד ובצרה, שנעצר בשל סכרים, הממוקמים ברובם במעלה הזרם בטורקיה שם הוא מתחיל וכמובן, כאמור כתוצאה מחוסר במשקעים.

החידקל מתחיל בהרי כורדיסטן, בגבול בין טורקיה וסוריה, שם מגדלים המקומיים כבשים ותפוחי אדמה. ממשלת עיראק וחקלאים כורדים מאשימים את טורקיה, ממנה מתחיל לזרום הנהר, על כך שהם עוצרים את זרימת המים לעיראק עם מספר סכרים.

לפי הסטטיסטיקה הרשמית במדינה, כמות המים שזרמה לשטחה של עיראק פחתה ל-35% בלבד מהממוצע שלה במאה האחרונה. אך למרות זאת, שגריר טורקיה בעיראק, עלי ריזה גוניי, דרש מעיראק בתגובה להשתמש במים הזמינים בצורה יעילה יותר, זאת בטענה כי המים מבוזבזים ברובם בעיראק. הטענות הללו מבוססות על כך שחקלאים עיראקים נוטים להציף את שדותיהם במקום להשקות אותם – פעולה שמובילה לבזבוז רב יותר של מים.

כל מה שנותר מנהר הדיאלא, יובל הפוגש את החידקל ליד הבירה בגדד הן שלוליות מים המנקדות את האדמה היבשה. הבצורת ייבשה את נתיב המים החיוני לחקלאות באזור ולכן נאלצו הרשויות לצמצם את השטחים המעובדים בעיראק בחצי, מה שמנע מגידול יבולים במחוז דיאלא, שנפגע קשות מהמצב.

הבנק העולמי הזהיר בשנה שעברה שחלק גדול מעיראק צפוי לגורל דומה בעלייה של מעלת צלזיוס אחת וירידה של 10% בכמות המשקעים – מצב שיוביל להפחתה של 20% מכמות המים המתוקים הזמינים. אם אכן התחזיות יתממשו, הרי שכמעט שליש מהשטחים המושקים בעיראק יתייבשו לגמרי.

מפלס החידקל ירד כל כך נמוך, עד שבקיץ האחרון מקומיים יכלו לשחק בכדור באמצע הנהר, כשהמים מגיעים בקושי לגובה מותניהם. המשרד למשאבי המים העיראקי מאשים את הסחף שיצר מעין שרטונים ומביא לזרימה הדלה של הנהר. לאחרונה, שלטונות בגדד השתמשו בכלים כבדים כדי לחפור ולמנוע את נזקי הסחף, אולם בשל ההתרחשויות במדינה נוצר קושי כלכלי וקצב העבודה הופסק כמעט לגמרי.

גם המלחמה הרסו חלק גדול מתשתיות המים של עיראק, זאת בנוסף לערים רבות, מפעלים, חוות ואפילו בתי חולים, שהשליכו את הפסולת שלהם ישר למימי הנהר. כשמוסיפים לזה את מי הביוב והאשפה שזרמו מבגדד, היישר לחידקל המצטמק, הרי שנוצר זיהום רעיל ומרוכז שמטיל איום הן על מי החידקל והן על בריאות התושבים בעיראק.

בבצרה הסמוכה המצב עגום לא פחות. רבים מנתיבי המים המדוללים עמוסים באשפה. מצפון, חלק גדול מהביצות המפורסמות, הצטמצמו והפכו למדבר יבש מאז שסדאם חוסיין ייבש אותם בשנות ה-80, כעונש לאנשים שמאכלסים את האזור. איום נוסף משפיע על נהר שט אל-ערב אליו מתנקזים החידקל והפרת והוא התגברות מליחות המים שתתגבר עם עליית מפלס פני הים והמסת הקרחונים בעולם.

 

נהר החידקל מתייבש

AFP

הוסף
תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הוועדה המקומית בתל אביב אישרה למתן תוקף תכנית שתביא לשיקום והשמשת מעגנת רידינג ההיסטורית
אין ים בנוף הגליל אבל יש גלים! פארק מים חדש בשם נוף הגלים נפתח
הולוגרמות, אנימציות ושבילי זכוכית תלויים: לאחר שנתיים של עבודות פיתוח ושדרוג בהשקעה של 18
השבוע פותחת רשות הטבע והגנים לציבור הרחב את הגן הלאומי עין יהודה ומעיין עין
יוצאים לחוף הים? נתוני מדד חוף נקי לחודש אפריל 2024 חושפים כי רק 71%
ברוכים הבאים לפנינת הטבע פארק אקולוגי אשדוד! אם אתם מחפשים יום רגוע בלב הטבע,
המומלצים שלנו
במגדל גבוה אל מול חוף הים נמצאת דירת הנופש יוקרה בנתניה. הדירה כוללת 2 חדרי שינה המתאימים לזוגות ומתאימה לעד 10 נופשים.
נתניה
10 מיטות
2 חדרים
החל מ- 1200 ש"ח
המקום מתאים גם למשפחות גדולות ואפילו לצוות מוסדות, וימי גיבוש. הווילה מתפרסת על שני מפלסים, היא כוללת סלון ענק ופינת ישיבה נפרדת צופה לנוף.
מיצד (אספר)
38 מיטות
7 חדרים
החל מ- 4000 ש"ח
שיר השירים הוא צימר מיוחד לזוגות בגוש טלמונים. הצימר ביישוב נריה מוקף בגינה במרחב של 50 מטרים הכולל מערכת ישיבה ועוד.
נריה
2 מיטות
1 חדרים
החל מ- 490 ש"ח
בשכונת בית וגן הירושלמית נמצאות סוויטות אירוח בירושלים, שני סוויטות נפרדות לאירוח זוגות. כל סוויטה מתאימה לזוג אחד.
ירושלים
4 מיטות
2 חדרים
החל מ- 350 ש"ח
בוטיק החושן היא סוויטה מפנקת לזוגות בהר שמואל, מיקום אטרקטיבי בקרבת קבר שמואל הנביא ומרחק נסיעה קצר מכל מה שנצרך.
ירושלים
2 מיטות
1 חדרים
החל מ- 650 ש"ח
צימר חדש ומושקע ברמה גבוהה מתאים לזוגות ומשפחות קטנות במקום 2 חדרי שינה עד 6 נופשים
ערד
6 מיטות
2 חדרים
החל מ- 800 ש"ח

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך