כוכב הנופש

חדשות

גלישת פלמחים הוכרז כשמורת טבע ימית

צוות המחקר בהובלת אוניברסיטת חיפה, חקר ימים ואגמים לישראל והמוסדות השותפים במסגרת המרכז לחקר הים התיכון

גלישת פלמחים הוכרז כשמורת טבע ימית

עוד אזור ימי גדול הוכנס לרשימת האזורים הימים בישראל. אזור 'גלישת פלמחים' הוכרז כשמורת טבע כדי לשמר את המערכות האקולוגיות בשטחו, על הצמחיים והדגים הייחודיים ששטים בו.

 

כדי להבטיח הגנה על דגים נדירים ומיוחדים בים התיכון חתמה השבוע השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג, על הכרזת אזור גלישת פלמחים כשמורה ייחודית, זאת מתוקף סמכותה לפי חוק גנים לאומיים, שמורות טבע, אתרים לאומיים ואתרי הנצחה מה שירחיב את האזורים המוגנים בחוף הים.

גלישת פלמחים הוכרז כשמורת טבע ימית

כרישי עומק בגלישת פלמחים. קרדיט: צוות המחקר בהובלת אוניברסיטת חיפה, חקר ימים ואגמים לישראל והמוסדות השותפים במסגרת המרכז לחקר הים התיכון

 

חתימת השרה הגיעה לאחר עבודה מקצועית של צוות המשרד להגנת הסביבה, רשות הטבע והגנים והחברה להגנת הטבע, שהייתה מיוזמות המהלך התקדימי, בהתבסס על ממצאים שהתגלו על ידי ד"ר יצחק מקובסקי מאוניברסיטת חיפה וד"ר מקסים רובין בלום מחקר ימים ואגמים לישראל, וחברי הצוות שלהם.

גלישת פלמחים היא מבנה גיאולוגי גדול ויוצא דופן במפתן היבשת של ישראל, ומצויה במרחק של 15 עד 65 קילומטר מקו החוף של ישראל, מדרום לתל אביב ועד לחוף פלמחים, ובעומק קרקעית של כ-100 עד 1,250 מטרים.

המבנה הגיאולוגי המורכב של הגלישה מהווה בסיס לריכוז ייחודי של בתי גידול נדירים ומרשימים שהתגלו בשנים האחרונות. מדובר בבתי גידול בעלי מאפיינים ייחודיים, החריגים באופיים מהשטח הנרחב של הקרקעית הרכה בעומק הים בו התגלו. המערכות האקולוגיות בחלקים העמוקים של גלישת פלמחים אינן חשופות לאור השמש ומקור האנרגיה שלהן הוא כימי – גזים הנפלטים באופן טבעי מקרקעית הים.

בשל הערך הסביבתי הגבוה של מינים מוגנים שנמצאו בתחומי גלישת פלמחים, הוחלט להכריז על תחומי גלישת פלמחים כשמורה ייחודית ראשונה מסוגה בתחומי האזור הכלכלי הבלעדי של ישראל בים התיכון. אזור זה מגדיל פי שניים ואף יותר את השטחים המוגנים הימיים בישראל.

במסגרת ההכרזה, הגנים הלאומים, שמורות טבע, וכל ערכי הטבע המוגנים, צפויים להיות כל הדגים וחסרי החוליות בשטח, כמו הפוליגונים המסומנים בגלישת פלמחים מוכרזים כערכי טבע מוגנים, בדומה להגנה על מינים אלה בשטחים בתוך המים הטריטוריאליים כמו שמורת האלמוגים ושמורות ים התיכון.

טקס החתימה התקיים בגן הלאומי פלמחים, המנוהל על ידי רשות הטבע והגנים. האכרזה, שקודמה על ידי המשרד להגנת הסביבה, רשות הטבע והגנים והחברה להגנת הטבע, חיונית, נוכח ייחודו וחשיבותו האקולוגית הגבוהה של השטח והצורך להגן על ערכי הטבע המצויים בו מפני פגיעה ואיום.

במשרד להגנת הסביבה מדגישים כי נוכח העלייה בקצב הידרדרות המגוון הביולוגי בעולם, מדינת ישראל מחויבת ליוזמות בינלאומיות לשמירה על 30% מהמערכות אקולוגיות היבשתיות והימיות בעולם. נכון להיום, ישראל עומדת על 24% של שמורות טבע יבשתיות. בהשוואה לכך, השמורות הימיות מסך שטחה הימי של ישראל מהוות פחות מ-1%. כעת, עם ההכרזה על "גלישת פלמחים", שטח האזור הימי המוגן יעמוד על 685 קמ"ר שהם 2.6% מסך המרחב הימי של ישראל.

 

גלישת פלמחים הוכרז כשמורת טבע ימית

אלמוג הבמבוק Isidella elongata המוגדר בסכנת הכחדה קריטית, בהפרעת פלמחים. צילום: אדם וייסמן, איציק מקובסקי, דני צ'רנוב, אוניברסיטת חיפה

 

הוסף
תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עיריית עכו פרסמה מכרז לביצוע עבודות להקמת פארק בנחל הנעמן. מדובר בנחל איתן הנשפך
נפתח קטע חדש בירדן לציבור. המקטע בן חצי קילומטר הינו חלק מפרויקט רחב לפיתוח
פארק החבלים ברחוב אלי כהן במודיעין משנה את פניו. השבוע החלה העירייה בעבודות לשדרוג
פארק מיוחד הוקם ברחוב ברנע באשקלון עם מתקני כושר ואימון מתקדמים, מתקני שעשועים, אטרקציות
בעיצומו של 'בין הזמנים': משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה מדווחים על תוצאות חריגות בדיגום
חברת מקורות מקדמת בנייה של גדר שתקיף כל שטח סכר אגם בית זית, שתקופה
המומלצים שלנו
צימר מאובזר ומפואר בניחוח חדיש לזוגות בבית שמש. הצימר ממוקם אל מול פארק מרהיב ומאובזר בכל מה שנדרש לנופש זוגי מהנה.
בית שמש
2 מיטות
1 חדרים
החל מ- 500 ש"ח
וילה היפי האוס במצפה רימון היא הבשורה הגדולה בתחום הנופש. הווילה הבנויה בשני מפלסים משתרעת על שטח ענק עם אהלים הנסגרים הרמטית מסביב. המתחם כולל 5 חדרים ושני אוהלים ומתאים ל-40 נופשים. במתחם אולם אירועים שניתן לשכור בנפרד ומתחם קמפינג נוסף.
מצפה רמון
40 מיטות
4 חדרים
החל מ- 5000 ש"ח
בעיירה הצפונית יבניאל מחכה לכם וילת הנופש אחוזת דובדבן, הוילה המשתרעת על שטח של 600 מ"ר בנויה 120 מטר ומוקפת חצר גדולה עם בריכה. במקום 3 חדרי שינה סגורים + סלון, המקום מתאים ל- 9 נופשים עם אפשרות להוספת מזרונים ולולים.
יבניאל
9 מיטות
3 חדרים
החל מ- 1500 ש"ח
שיר השירים הוא צימר מיוחד לזוגות בגוש טלמונים. הצימר ביישוב נריה מוקף בגינה במרחב של 50 מטרים הכולל מערכת ישיבה ועוד.
נריה
2 מיטות
1 חדרים
החל מ- 380 ש"ח
בשכונת בית וגן הירושלמית נמצאות סוויטות אירוח בירושלים, שני סוויטות נפרדות לאירוח זוגות. כל סוויטה מתאימה לזוג אחד.
ירושלים
4 מיטות
2 חדרים
החל מ- 350 ש"ח
בוטיק החושן היא סוויטה מפנקת לזוגות בהר שמואל, מיקום אטרקטיבי בקרבת קבר שמואל הנביא ומרחק נסיעה קצר מכל מה שנצרך.
ירושלים
2 מיטות
1 חדרים
החל מ- 650 ש"ח

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך