כוכב הנופש

חדשות

הממצאים הארכיאולוגיים בחברון נקברו והוסתרו

צילום : הישוב היהודי בחברון

הממצאים הארכיאולוגיים בחברון נקברו והוסתרו

למרות בקשות היישוב היהודי בחברון להשאיר ממצאים ארכיאולוגיים שנחפרו בצמוד למערת המכפלה במסגרת דרך מונגשת שהולכת וקמה במקום, כיסו בשבוע שעבר אנשי המנהל האזרחי את הממצאים בחול. ביישוב היהודי זועמים וטוענים שמדובר במחטף.

 

בתחילת השנה יצאו לדרך, אחרי שנים ארוכות של עיכובים, העבודות להנגשת מערת המכפלה. החלק המרכזי של ההנגשה היה מעלון שיאפשר עלייה לבעלי מוגבלויות לקומה העליונה, אך לצידו גם החלו בהנגשת המדרגות שמובילות לרחבת המתחם.

בעת העבודות התגלו ממצאים ארכיאולוגיים, בתחילה מתקופות מאוחרות יחסית, כדוגמת תקופת העות'מאנים, אך ככל שהתקדמה החפירה התגלו ממצאים מוקדמים יותר ויותר. בחפירה, שאותה מוביל חיים שקולניק, ארכיאולוג מחוז יהודה בקמ"ט ארכיאולוגיה עם מתנדבים רבים, התגלו בין היתר אבן שסותתה עבור המבנה העתיק והושלכה הצידה מסיבה כלשהי, יסודות של מבנה מימי הבית השני, מבנה ציבור מתקופת המשנה והתלמוד, ביצור צלבני שהקים את המבנה, ועוד.

למרות הגילויים המרגשים, והעובדה שמדובר באתר שמוסיף רבות להיסטוריה היהודית והלא יהודית באזור, במנהל האזרחי הודיעו לפני מספר חודשים כי הם מתכוונים לכסות את כל שטח החפירות במילוי אדמה ולבנות מעליו את שביל ההנגשה, כפי שתוכנן בתחילה. הסיבה המרכזית לכך היא שהאישור להפקעת השטח היה לטובת הנגשה, ולא לחפירה ארכיאולוגית, וכל ניסיון לשנות את המתווה עלול לגרור אחריו שנים של עתירות לבג"ץ.

לפני מספר חודשים פורסם כי מתיישבי חברון יצאו למלחמה נגד הכוונה לכסות את הממצאים. נעם ארנון, דובר היישוב היהודי בחברון, פנה לשר התרבות והספורט בבקשה לנסות לפעול בעניין. "אין חולק על הצורך בהנגשה, אך כיסוי שטח החפירות אינו הכרחי והוא מהווה פגיעה מיותרת בערכים מדעיים, תרבותיים, ארכיאולוגיים ותיירותיים", כתב לו.

מהמנהל האזרחי נמסר אז בתגובה: "במסגרת עבודות הקמת שביל הגישה בפרויקט הנגשת מערת המכפלה, וחפירות ההצלה שבוצעו על ידי יחידת קמ"ט ארכיאולוגיה במנהל האזרחי, נחשפו ממצאים ארכיאולוגיים – בהם מטבעות, שברי חרסים ושרידי מבנים. אנשי המקצוע ביחידה ביצעו עבודות שימור של הממצאים, לצד ניטור, רישום ושימור הידע״.

הוסף
תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בשבוע שעבר נפתח לציבור הטיילת בפארק החופי בתל אביב. הטיילת, שנמצאת בין חוף תל
סיטי פארק: פארק משחקים נוסף נחנך בנוף הגליל. מהעירייה נמסר כי "לצד הקמת הפארקים
עיריית רעננה במהלך נוסף לשדרוג פארק רעננה: משיקה שני מתחמי פעילות חדשים ברחבת הגלגיליות:
עיריית תל אביב השיקה פארק עירוני ירוק חדש בסמוך לתחנת הרידינג, ובסוף הטיילת המשתרע
‏נפתח רשמית פארק הבריכה הצפוני בשכונת אור ים באור עקיבא. הפארק כולל טיילת, מדשאות
הימנעו מכניסה למקומות שאינם מוכרזים – תמיד להגיע לשבילים מסומנים ומאושרים ע"י קק"ל וגורמים
המומלצים שלנו
צימר לזוגות בצפת במקום שני חדרי שינה מתוכם 1 מתאים לזוגות ועד 5 נופשים. אפשרות להשכרת דירה נוספת לבין הזמנים
צפת
5 מיטות
1 חדרים
החל מ- 500 ש"ח
על צלע ההר היא וילה בעיר צפת המשתרעת על 3 קומות. הוילה כוללת 4 חדרי שינה סגורים ומתאימה ל25 נופשים. מהמקום נשקף נוף מיוחד לכל האזור.
צפת
25 מיטות
4 חדרים
החל מ- 1500 ש"ח
בעיר טבריה ממתינה לכם אחוזת אהבת הים, דירה הכוללת 6 חדרי שינה מתוכם 5 סגורים, הדירה בנויה בשתי קומות ומתאימה ל12 נופשים.
טבריה
12 מיטות
5 חדרים
החל מ- 750 ש"ח
סוויטת ארגמן היא דירת נופש לזוגות ומשפחות בצפת העתיקה, הסוויטה כוללת 2 חדרי שינה לזוגות + סלון. המקום מתאים ל-9 נופשים + מזרון ו2 מיטות תינוק.
צפת
9 מיטות
2 חדרים
החל מ- 800 ש"ח
דירת נופש המשתרעת על 150 מ"ר מוקפת חצר בגודל זהה, בבית 6 חדרי שינה + סלון. הבית מתאים ל-15 נופשים + 10 מזרונים. מעליה דירת נופש נוספת הכוללת 2 חדרים + סלון ומתאימה ל-5 נופשים + מזרונים כפי הנדרש.
טבריה
20 מיטות
8 חדרים
מרגוע בגליל היא דירת נופש בעלת 4 חדרי שינה בחצור הגלילית. הדירה מתאימה למשפחות וקבוצות עד 12 נופשים.
חצור
12 מיטות
4 חדרים

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך