כוכב הנופש

חדשות

הערים לא מגינות על מצוקי החוף

הערים לא מגינות על מצוקי החוף

דו"ח ממשלתי: הערים לא מסוגלות להגן על מצוקי החוף

עיתון "כלכליסט" חושף כי מתוך תקציב של 360 מיליון שקל שהוקצה לחברה להגנה על מצוקי הים רק 100 מיליון נוצלו עד כה. | לדבריהם, בוועדה לשמירה על הסביבה החופית מוטרדים גם מכך שרשויות מקומיות לא פועלות בנושא.

מינהל התכנון (ולחו"ף) חושף דיווח של החברה הממשלתית להגנה על מצוקי הים התיכון בנוגע לפועלה בשנה החולפת. מצגת שנשלחה לחברי הוועדה מציגה כמה מהלכים שנעשו בתחומי הים, שנועדו להאט את הבליה המאיימת על מצוקי הכורכר של ערי החוף. בין הפעולות שננקטו: הטלת חול בחוף הסלע בבת ים, שיקום שובר גלים באשקלון, הקמת שובר גלים בחוף סירונית בנתניה, והכנת תוכניות להגנה על חופים נוספים.

 

סכנת התמוטטות מצוקי הכורכר של ערי החוף נוגעת לרצועה באורך של 45 ק"מ (מתוך 197 ק"מ של החופים בישראל), והיא נובעת מבליה טבעית וכן כתוצאה מהתיישבות לאורך החופים. הצפי הוא שבמהלך המאה הנוכחית יואצו הליכי ההרס של המצוקים, והם ייסוגו בעשרות מטרים.

בדו"ח נחשף כי פרט לערים תל אביב־יפו ובת ים – אף רשות מקומית לא פועלת בתחום ההגנה היבשתית הקבועה כדי לבלום את נסיגת המצוקים. לפי אומדן שפורסם ב־2010, הנזק הצפוי כתוצאה מהתמוטטות המצוקים הוא 800 מיליון שקל.

החברה הממשלתית להגנה על מצוקי הים התיכון, הוקמה לפני תשע שנים בהחלטת ממשלה, כפופה למשרד להגנת הסביבה – ותפקידה, הוא "לבצע ולתחזק את הקמת ההגנות הימיות וכן מתן שירותי ניהול, תיאום וייעוץ למדינה בכל הנוגע להגנות היבשתיות לעניין התמוטטות המצוק החופי".

החברה גם מבצעת מעקב אחר הטיפול בהגנות יבשתיות, הנמצא באחריות הרשויות המקומיות. מנכ"ל החברה הוא אילן לביא, בעברו קצין בכיר בחיל הים, ובראש הדירקטוריון עומד עמוס עוזני, לשעבר מנכ"ל רכבת ישראל.

"במרבית קטעי מצוק הכורכר; חדרה, עמק חפר, נתניה, הרצליה, תל אביב־יפו, בת ים, גן רווה ואשקלון – טרם בוצעו הגנות ימיות שהיו באחריות המשרד להגנת הסביבה והחברה להגנת המצוק, למעט הגנות דחופות בלבד בים, בתא שטח אחד באשקלון. הגנות יבשתיות, שהיו באחריות הרשויות המקומיות, טרם בוצעו".

לדברי יעל דורי, ראש תחום תכנון באדם טבע ודין, הבעיה בטיפול במצוקים נובעת מההפרדה בין הטיפול היבשתי לימי: "כשהחברה להגנה על מצוקים הוקמה, נעשתה הבחנה בין תחומי הטיפול

שבתחומה בים (שוברי גלים והזנת חול לצורך הרחבת החופים) לבין ההגנות ביבשה (חיזוק תחתית המצוק, הטיפול במדרון, ניקוז השטח שמעל המצוק ועוד). ההפרדה הזאת גורמת נזק. צריך להקצות הרבה יותר כסף להגנות היבשתיות".

הוסף
תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בהשקעה של 70 מיליון שקל: החלק הראשון בפארק קק"ל- ואדי האסבסטונים, מתחם "גן העץ"
פארק חיות חווייתי ברמה בינלאומית, נפתח בימים אלו בבאר שבע ומזמין את הקהל הרחב
בשורה: שביל ישראל ייכנס לתוך המושבה זכרון יעקב ויעבור באזורים ההיסטוריים שלה ובפארק רמת
בשבוע שעבר נפתח לציבור הטיילת בפארק החופי בתל אביב. הטיילת, שנמצאת בין חוף תל
סיטי פארק: פארק משחקים נוסף נחנך בנוף הגליל. מהעירייה נמסר כי "לצד הקמת הפארקים
עיריית רעננה במהלך נוסף לשדרוג פארק רעננה: משיקה שני מתחמי פעילות חדשים ברחבת הגלגיליות:
המומלצים שלנו
צימר לזוגות בצפת במקום שני חדרי שינה מתוכם 1 מתאים לזוגות ועד 5 נופשים. אפשרות להשכרת דירה נוספת לבין הזמנים
צפת
5 מיטות
1 חדרים
החל מ- 500 ש"ח
על צלע ההר היא וילה בעיר צפת המשתרעת על 3 קומות. הוילה כוללת 4 חדרי שינה סגורים ומתאימה ל25 נופשים. מהמקום נשקף נוף מיוחד לכל האזור.
צפת
25 מיטות
4 חדרים
החל מ- 1500 ש"ח
בעיר טבריה ממתינה לכם אחוזת אהבת הים, דירה הכוללת 6 חדרי שינה מתוכם 5 סגורים, הדירה בנויה בשתי קומות ומתאימה ל12 נופשים.
טבריה
12 מיטות
5 חדרים
החל מ- 750 ש"ח
סוויטת ארגמן היא דירת נופש לזוגות ומשפחות בצפת העתיקה, הסוויטה כוללת 2 חדרי שינה לזוגות + סלון. המקום מתאים ל-9 נופשים + מזרון ו2 מיטות תינוק.
צפת
9 מיטות
2 חדרים
החל מ- 800 ש"ח
דירת נופש המשתרעת על 150 מ"ר מוקפת חצר בגודל זהה, בבית 6 חדרי שינה + סלון. הבית מתאים ל-15 נופשים + 10 מזרונים. מעליה דירת נופש נוספת הכוללת 2 חדרים + סלון ומתאימה ל-5 נופשים + מזרונים כפי הנדרש.
טבריה
20 מיטות
8 חדרים
מרגוע בגליל היא דירת נופש בעלת 4 חדרי שינה בחצור הגלילית. הדירה מתאימה למשפחות וקבוצות עד 12 נופשים.
חצור
12 מיטות
4 חדרים

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך