כוכב הנופש

חדשות

הערים לא מגינות על מצוקי החוף

הערים לא מגינות על מצוקי החוף

דו"ח ממשלתי: הערים לא מסוגלות להגן על מצוקי החוף

עיתון "כלכליסט" חושף כי מתוך תקציב של 360 מיליון שקל שהוקצה לחברה להגנה על מצוקי הים רק 100 מיליון נוצלו עד כה. | לדבריהם, בוועדה לשמירה על הסביבה החופית מוטרדים גם מכך שרשויות מקומיות לא פועלות בנושא.

מינהל התכנון (ולחו"ף) חושף דיווח של החברה הממשלתית להגנה על מצוקי הים התיכון בנוגע לפועלה בשנה החולפת. מצגת שנשלחה לחברי הוועדה מציגה כמה מהלכים שנעשו בתחומי הים, שנועדו להאט את הבליה המאיימת על מצוקי הכורכר של ערי החוף. בין הפעולות שננקטו: הטלת חול בחוף הסלע בבת ים, שיקום שובר גלים באשקלון, הקמת שובר גלים בחוף סירונית בנתניה, והכנת תוכניות להגנה על חופים נוספים.

 

סכנת התמוטטות מצוקי הכורכר של ערי החוף נוגעת לרצועה באורך של 45 ק"מ (מתוך 197 ק"מ של החופים בישראל), והיא נובעת מבליה טבעית וכן כתוצאה מהתיישבות לאורך החופים. הצפי הוא שבמהלך המאה הנוכחית יואצו הליכי ההרס של המצוקים, והם ייסוגו בעשרות מטרים.

בדו"ח נחשף כי פרט לערים תל אביב־יפו ובת ים – אף רשות מקומית לא פועלת בתחום ההגנה היבשתית הקבועה כדי לבלום את נסיגת המצוקים. לפי אומדן שפורסם ב־2010, הנזק הצפוי כתוצאה מהתמוטטות המצוקים הוא 800 מיליון שקל.

החברה הממשלתית להגנה על מצוקי הים התיכון, הוקמה לפני תשע שנים בהחלטת ממשלה, כפופה למשרד להגנת הסביבה – ותפקידה, הוא "לבצע ולתחזק את הקמת ההגנות הימיות וכן מתן שירותי ניהול, תיאום וייעוץ למדינה בכל הנוגע להגנות היבשתיות לעניין התמוטטות המצוק החופי".

החברה גם מבצעת מעקב אחר הטיפול בהגנות יבשתיות, הנמצא באחריות הרשויות המקומיות. מנכ"ל החברה הוא אילן לביא, בעברו קצין בכיר בחיל הים, ובראש הדירקטוריון עומד עמוס עוזני, לשעבר מנכ"ל רכבת ישראל.

"במרבית קטעי מצוק הכורכר; חדרה, עמק חפר, נתניה, הרצליה, תל אביב־יפו, בת ים, גן רווה ואשקלון – טרם בוצעו הגנות ימיות שהיו באחריות המשרד להגנת הסביבה והחברה להגנת המצוק, למעט הגנות דחופות בלבד בים, בתא שטח אחד באשקלון. הגנות יבשתיות, שהיו באחריות הרשויות המקומיות, טרם בוצעו".

לדברי יעל דורי, ראש תחום תכנון באדם טבע ודין, הבעיה בטיפול במצוקים נובעת מההפרדה בין הטיפול היבשתי לימי: "כשהחברה להגנה על מצוקים הוקמה, נעשתה הבחנה בין תחומי הטיפול

שבתחומה בים (שוברי גלים והזנת חול לצורך הרחבת החופים) לבין ההגנות ביבשה (חיזוק תחתית המצוק, הטיפול במדרון, ניקוז השטח שמעל המצוק ועוד). ההפרדה הזאת גורמת נזק. צריך להקצות הרבה יותר כסף להגנות היבשתיות".

הוסף
תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עיריית עכו פרסמה מכרז לביצוע עבודות להקמת פארק בנחל הנעמן. מדובר בנחל איתן הנשפך
נפתח קטע חדש בירדן לציבור. המקטע בן חצי קילומטר הינו חלק מפרויקט רחב לפיתוח
פארק החבלים ברחוב אלי כהן במודיעין משנה את פניו. השבוע החלה העירייה בעבודות לשדרוג
פארק מיוחד הוקם ברחוב ברנע באשקלון עם מתקני כושר ואימון מתקדמים, מתקני שעשועים, אטרקציות
בעיצומו של 'בין הזמנים': משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה מדווחים על תוצאות חריגות בדיגום
חברת מקורות מקדמת בנייה של גדר שתקיף כל שטח סכר אגם בית זית, שתקופה
המומלצים שלנו
צימר מאובזר ומפואר בניחוח חדיש לזוגות בבית שמש. הצימר ממוקם אל מול פארק מרהיב ומאובזר בכל מה שנדרש לנופש זוגי מהנה.
בית שמש
2 מיטות
1 חדרים
החל מ- 500 ש"ח
וילה היפי האוס במצפה רימון היא הבשורה הגדולה בתחום הנופש. הווילה הבנויה בשני מפלסים משתרעת על שטח ענק עם אהלים הנסגרים הרמטית מסביב. המתחם כולל 5 חדרים ושני אוהלים ומתאים ל-40 נופשים. במתחם אולם אירועים שניתן לשכור בנפרד ומתחם קמפינג נוסף.
מצפה רמון
40 מיטות
4 חדרים
החל מ- 5000 ש"ח
בעיירה הצפונית יבניאל מחכה לכם וילת הנופש אחוזת דובדבן, הוילה המשתרעת על שטח של 600 מ"ר בנויה 120 מטר ומוקפת חצר גדולה עם בריכה. במקום 3 חדרי שינה סגורים + סלון, המקום מתאים ל- 9 נופשים עם אפשרות להוספת מזרונים ולולים.
יבניאל
9 מיטות
3 חדרים
החל מ- 1500 ש"ח
שיר השירים הוא צימר מיוחד לזוגות בגוש טלמונים. הצימר ביישוב נריה מוקף בגינה במרחב של 50 מטרים הכולל מערכת ישיבה ועוד.
נריה
2 מיטות
1 חדרים
החל מ- 380 ש"ח
בשכונת בית וגן הירושלמית נמצאות סוויטות אירוח בירושלים, שני סוויטות נפרדות לאירוח זוגות. כל סוויטה מתאימה לזוג אחד.
ירושלים
4 מיטות
2 חדרים
החל מ- 350 ש"ח
בוטיק החושן היא סוויטה מפנקת לזוגות בהר שמואל, מיקום אטרקטיבי בקרבת קבר שמואל הנביא ומרחק נסיעה קצר מכל מה שנצרך.
ירושלים
2 מיטות
1 חדרים
החל מ- 650 ש"ח

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך