כוכב הנופש

חדשות

מסלול החרמון: נפתח המסלול שמשלים את שביל ישראל

צילום: החברה להגנת הטבע

מסלול החרמון: נפתח המסלול שמשלים את שביל ישראל

מחשבים מסלול מחדש: החברה להגנת הטבע משנה את תוואי שביל ישראל שיעלה לחרמון. התוואי החדש בין החרמון לתל חי עובר לאורך של כ-38 ק"מ, בין נופי טבע ואתרי מורשת וכולל תצפיות פנורמיות על האזור.

 

משלימים את השביל, שני מקטעים חדשים של שביל ישראל, בין תל חי לחרמון נפתחו למטיילים בשבוע שעבר. זאת, לאחר שצוות סימון שבילים של החברה להגנת הטבע סיים את סימונם של המקטעים, שאורכם כ-38 קילומטרים.

התוואי החדש עובר בנופי טבע ואתרי מורשת ובין ישובי האזור וכולל תצפיות פנורמיות ייחודיות על האזור וסביבתו, כולל מצוק רמים, עמק החולה, הגולן והחרמון. כמו כן, התוואי החדש עובר במכללת תל חי, אתרים שונים בקריית שמונה כמו עין זהב, פארק הזהב ופארק קק"ל, הטיילת בין קריית שמונה לשדה נחמיה, הירדן ומורד הבניאס, גבעת האם, בניאס וקלעת נמרוד, נבי חזורי, נווה אטיב ועוד.

דן אלון, מנכ"ל החברה להגנת הטבע: "שביל ישראל נחנך בידי החברה להגנת הטבע בשנת 1995. מאז שנחנך, הוא עבר שינויים רבים – התאמה לארץ המתפתחת, מענה לבעיות בטיחותיות שנוצרו בשטח שבו הוא עובר, תוספת של אזור חדש, אתר מעניין או תצפית. הקיץ השביל זכה לשינוי חשוב ומרענן, 28 שנים לאחר שהשביל נחנך, אנו גאים לספר שהחרמון ורמת הגולן נכנסו לתוך תוואי השביל. אל תאמרו מדן ועד אילת, מעכשיו אמרו מהחרמון ועד אילת".

איציק בן דב, רכז סימון השבילים בחברה להגנת הטבע, הסביר כי קצהו הצפוני של שביל ישראל, מאז סימונו בשנות ה-90 ועד לפני שנתיים, היה במוזיאון בית אוסישקין שבקיבוץ דן המנוהל ע"י החברה להגנת הטבע, ולפני כמה שנים, החלה הוועדה לשבילי ישראל במהלך לשינויו, על מנת לתת מענה ל-2 סוגיות: קושי בטיחותי בתוואי השביל בין תל חי למעיין ברוך, שהוביל את מטיילי השביל בשולי כביש צר ללא שוליים, והשנייה היא להתחיל או לסיים את השביל, בנקודה הצפונית ביותר".

"בשנים האחרונות התקיימו פגישות, דיונים וסיורים בשטח עם הגורמים הרלוונטיים באזור והאתגר לאתר תוואי בטוח מעניין ורציף בתא השטח המדובר, היה לא פשוט. היה צורך להתחשב בחציות כבישים, שטחי חקלאות, שמורות טבע, שדות מוקשים ושטחי אש, ישובים ואילוצים אחרים. אני בטוח שהמטיילים בשני המקטעים החדשים ייהנו מנוף עוצר נשימה ומגוון אתרי טבע, היסטוריה ומורשת המאפיינים את האזור ומספרים את סיפורו", תיאר בן דב.

בחברה להגנת הטבע מוסיפים כי המקטע הראשון מכיוון צפון מתחיל בקופות אתר החרמון ויורד אל עמק החולה ולתל חי, שם נפגש התוואי החדש עם המשך שביל ישראל, דרומה. במהלך שני המקטעים, המטיילים יעברו בקרבת תל פאח'ר (מצפה גולני) ותל עזזיאת. יעברו גם באנדרטת סיירת אגוז, גבעת האם, מורד נחל חרמון, צפון עמק החולה, קריית שמונה ונחל הזהב, עד אנדרטת האריה וקברם של מגיני תל חי. המקטעים החדשים סומנו בסיוע עיריית קריית שמונה, המועצות האזוריות גליל עליון, מבואות חרמון וגולן, קק"ל, רשות הטבע והגנים, צה"ל וקרן שוסטרמן.

"אנו מודים לשותפים שלנו ובזכותם ייהנו מטיילי שביל ישראל בתוואי החדש מנופי החרמון, הגולן וארץ פלגי המים שבאצבע הגליל. שביל ישראל מתפתח כל הזמן ומתאים את עצמו למציאות הישראלית, לכן הוספת שני המקטעים הצפוניים היא המהלך המתבקש ביותר בעת הזו", מוסיפה שביט סער וקסלר, מנהלת הוועדה לשבילי ישראל בחברה להגנת הטבע.

אטי קוריאט אהרון מנהלת תחום חינוך וקהילה במחוז צפון ברשות הטבע והגנים: "אנו מברכים על סיום סימון שני המקטעים בחרמון ובגולן בשביל ישראל. שביל ישראל הוא המותג הישראלי להולכי השביל הלומדים שמירת טבע נוף ומורשת באמצעות הביקור בשמורות ובגנים הלאומיים. רשות הטבע והגנים מאחלת להולכים בשביל, דרך צלחה מהנה ובטוחה בחבל ארץ חדש מאתגר ומעניין בתצורות הגיאוגרפיות החדשות המונגשות לקהל, במרחבי נחל סער והבניאס".

 

קרדיט: החברה להגנת הטבע

 

שביל ישראל, שנחנך על ידי החברה להגנת הטבע, בשנת 1995, הוא שביל הליכה רגלי, לאורך מדינת ישראל. על סימון כ-1080 ק"מ של שביל ישראל ותחזוקתו, אחראי צוות סימון שבילים של החברה להגנת הטבע. השביל מסומן בשטח בצבעים לבן, כחול וכתום, והוא מחולק ל-56 מקטעים, שאפשר לטייל אותם ברצף כטרק ארוך או לבחור בכל פעם מקטע אחר. כיוון שהשביל מסומן בחלקו על שבילים קיימים המובילים לאתרי טבע מרכזיים בישראל, אפשר גם לטייל בו במסלולים קצרצרים.

"אני רואה חשיבות רבה במעבר המקטע הראשון של שביל ישראל לגולן ומברך על מהלך זה", אמר ראש המועצה האזורית גולן חיים רוקח. "מעתה, המטיילים ייחשפו לנופים היפים והייחודיים של החרמון והגולן שהוא אזור תיירותי מובהק, וייהנו מעוד מוצר תיירותי משמעותי".

בעיריית קריית שמונה בירכו על המהלך: "קריית שמונה גאה ושמחה להכניס את השביל היפה והחשוב בארץ – שביל ישראל – לשטחה. שביל ישראל צפוי לעבור בפנינות טבע עירוניות חשובות ולהציגן לראווה לציבור המטיילים הישראלי".

גם במועצה אזורית הגליל העליון בירכו: "הגליל העליון היה תמיד חבל ארץ יחיד ומיוחד – הירוק ששולט בכל, המים השופעים, היופי הנדיר והקצב הנינוח הפכו אותו לגן עדן לטיולים ונופש. איזה כיף שעכשיו, כשהמקטע הצפוני המחודש של שביל ישראל נפתח, אפשר לחוות את כל הטוב הזה מזווית חדשה. בואו לצעוד איתנו בין נופים פראיים ושדות מעובדים, בין הרים ונחלים, בין עבר מפואר ועתיד מבטיח, בין נופים עוצרי נשימה ונוף אנושי מרהיב לא פחות של תושבים ושביליסטים. ארץ ישראל היפה זה כאן".

יחד עם זאת יודגש כי יומיים לאחר פתיחת המקטע, נחשף ב-ynet כי תוואי החדש של שביל ישראל היורד מהחרמון ייסגר בכל חורף למשך כמעט ארבעה חודשים שלמים. זאת לטענתם על פי דרישת אתר החרמון, ובנימוק של "סיבות בטיחותיות וסכנה מטיול בשטח מושלג" למרות שהשביל עובר בתחתית החרמון ומתכסה בשלג ימים ספורים בלבד במהלך כל שנה.

הוסף
תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בשבוע שעבר נפתח לציבור הטיילת בפארק החופי בתל אביב. הטיילת, שנמצאת בין חוף תל
סיטי פארק: פארק משחקים נוסף נחנך בנוף הגליל. מהעירייה נמסר כי "לצד הקמת הפארקים
עיריית רעננה במהלך נוסף לשדרוג פארק רעננה: משיקה שני מתחמי פעילות חדשים ברחבת הגלגיליות:
עיריית תל אביב השיקה פארק עירוני ירוק חדש בסמוך לתחנת הרידינג, ובסוף הטיילת המשתרע
‏נפתח רשמית פארק הבריכה הצפוני בשכונת אור ים באור עקיבא. הפארק כולל טיילת, מדשאות
הימנעו מכניסה למקומות שאינם מוכרזים – תמיד להגיע לשבילים מסומנים ומאושרים ע"י קק"ל וגורמים
המומלצים שלנו
צימר לזוגות בצפת במקום שני חדרי שינה מתוכם 1 מתאים לזוגות ועד 5 נופשים. אפשרות להשכרת דירה נוספת לבין הזמנים
צפת
5 מיטות
1 חדרים
החל מ- 500 ש"ח
על צלע ההר היא וילה בעיר צפת המשתרעת על 3 קומות. הוילה כוללת 4 חדרי שינה סגורים ומתאימה ל25 נופשים. מהמקום נשקף נוף מיוחד לכל האזור.
צפת
25 מיטות
4 חדרים
החל מ- 1500 ש"ח
בעיר טבריה ממתינה לכם אחוזת אהבת הים, דירה הכוללת 6 חדרי שינה מתוכם 5 סגורים, הדירה בנויה בשתי קומות ומתאימה ל12 נופשים.
טבריה
12 מיטות
5 חדרים
החל מ- 750 ש"ח
סוויטת ארגמן היא דירת נופש לזוגות ומשפחות בצפת העתיקה, הסוויטה כוללת 2 חדרי שינה לזוגות + סלון. המקום מתאים ל-9 נופשים + מזרון ו2 מיטות תינוק.
צפת
9 מיטות
2 חדרים
החל מ- 800 ש"ח
דירת נופש המשתרעת על 150 מ"ר מוקפת חצר בגודל זהה, בבית 6 חדרי שינה + סלון. הבית מתאים ל-15 נופשים + 10 מזרונים. מעליה דירת נופש נוספת הכוללת 2 חדרים + סלון ומתאימה ל-5 נופשים + מזרונים כפי הנדרש.
טבריה
20 מיטות
8 חדרים
מרגוע בגליל היא דירת נופש בעלת 4 חדרי שינה בחצור הגלילית. הדירה מתאימה למשפחות וקבוצות עד 12 נופשים.
חצור
12 מיטות
4 חדרים

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך