כוכב הנופש

חדשות

מתחם הופעות במכתש רמון מעורר סערה

מתחם הופעות במכתש רמון מעורר סערה

במסגרת פרויקט אותו מקדם רוני מרום, ראש מועצת מצפה רמון ינוצל מתחם מחצבת הגבס הסמוך לשמורת הטבע מצפה רמון לאזור תרבות מה שירים את הכלכלה המקומית. | המתנגדים טוענים כי הנזק גדול מהתועלת ולא מתכננים לעצור.

 

מתחם הופעות במחצבת הגבס הישנה שבמכתש רמון מעורר סערה. ארגון 'שומרי המכתש', טוענים כי מדובר בפרויקט שיפגע במרקם האקולוגי הייחודי של מכתש רמון, ויוביל לזיהום אור ורעש סמוך מאוד לשמורת הטבע הייחודית. לדבריהם, מדובר בפרויקט שלא יוסיף תעסוקה משמעותית לתושבי מצפה רמון, ויביא לפגיעה בשמורת אור הכוכבים הייחודית שהוכרזה במכתש רמון.

מנגד, ראש המועצה המקומית מצפה רמון, רוני מרום, יוצא להגנת המיזם להקמת מתחם הופעות במכתש רמון וטוען כי מדובר בפרויקט שנעשה תוך התחשבות בערכי הטבע ואשר צפוי להביא לעליה משוערת של כשבעה מיליון שקלים בשנה בהכנסות לעסקים המקומיים במצפה רמון.

בשיחה עם News1 התייחס מרום להתנגדויות שפורסמו להפעלת מתחם ההופעות ואמר כי המכרז שהוציאה המועצה שבראשה הוא עומד נועד למשוך אל מצפה רמון תיירים פוטנציאלים ולהגדיל את מספר הלינות השנתי בעיירה. המתנגדים, טענו מנגד כי אמנם האמפי לא נמצא בתחומי השמורה, אך גב הבמה המתוכננת של האמפי נמצא במרחק של עשרות מטרים בודדים מקצה גבול השמורה, באופן שעלול לפגוע בה.

"השאיפה של המועצה הדוחפת להפעלת המתחם היא הגדלת מספר המבקרים במצפה רמון ויצירת מצב שבו כמה שיותר אנשים שוהים לפחות לילה אחד במצפה רמון אמר מרום לNews1. "מתוך שיקולים של כלכלה מקומית ושל פיתוח התיירות רצינו לפתח מוצר שלא קיים כיום באזור – מופעי תרבות במכתש – ובעיקר להגדיל את מספר הלינות במצפה רמון. יש לזה השפעה מרחיקת לכת על העסקים המקומיים הקטנים, מדובר בגידול פוטנציאלי של כ-30% לכלכלה המקומית בשנה"

"להציג אותי כאויב מר של הטבע זה לא פייר. לדעתי יש פה אפס פגיעה בערכי הטבע, אבל גם אם יש – היא פגיעה מזערית ביחס למה שמנסים לייצר פה רושם שווא שלפיו כאילו מי יודע מה עומד לקרות למכתש רמון. אני לא יודע מה האינטרס שלהם. לא הייתה תוכנית אחת במצפה רמון שניסיתי לקדם שלא הייתה לה התנגדות" אמר מרום והוסיף: "למועצה המקומית מצפה רמון אינטרס בשמירה על ההגדרה של המכתש כשמורת שמי לילה, שמורת אור כוכבים. מדובר בסטנדרט עולמי שיכולנו לקבל רק בעקבות פעולה משמעותית שעשינו כרשות מקומית".

המכרז כולל הגבלות על הפעלת המתחם – לעשרה ימים בלבד בשנה במצטבר. ההפעלה תתאפשר אך ורק בימי מילוא הירח ובימים הסמוכים למועד זה, וכאמור – לא יותר מ-10 ימים במצטבר בשנה אחת. זאת, בזמן שהתב"ע מאפשרת להפעיל את המתחם במשך כל השנה. לפיכך, גם לא מדובר בהקמת תשתית קבועה להופעות, אלא במכרז שבמסגרתו הזכיין יקים את הבמה לקראת האירוע ויפרק אותה למחרת.

מרשות הטבע והגנים נמסר בתגובה כי הרשות אמונה על-פי החוק על שמירת הטבע המורשת והנוף בישראל ועל טיפוח ופיתוח אתרי הטבע והמורשת לציבור. "הרשות עושה זאת כ-60 שנה באופן מקצועי ויעידו על כך מיליוני המבקרים הפוקדים את שמורות הטבע והגנים הלאומיים מדי שנה. כמו-כן פיתוח הנעשה מתוך התחשבות בטבע ובאיזון הנכון יכול לשפר באופן משמעותי את שמירת הטבע. אתרי הטבע בשל ייחודם מהווים עוגנים תיירותיים, תושבי המועצה בכלל ובפרט נהנים מכך", ציינו ברשות.

עוד אמרו כי חלפו מעל 10 שנים מאז אושרה התב"ע הנוכחית וכי דברים רבים השתנו בעשור האחרון: המכתש הוכרז כשמורת אור כוכבים ועלתה המודעות למפגעי רעש והשפעתם על האדם והטבע.

"המכתש הוא מקרה יחידאי של טבע ונוף ולכן סוגיות עוצמת השימוש במשאב הזה ואופי השימושים התיירותיים בו הן סוגיות ערכיות הנדרשות להתאמה למציאות הסביבתית של ימינו. רשות הטבע והגנים לא מתכחשת לתהליכים תכנונים שהתקיימו בעבר, אך צריך לשפוט אותם במציאות הסביבתית שהייתה אז ובמערכת האיומים וההזדמנויות שהיו רלוונטיים בזמנו. רשות הטבע והגנים הופתעה מפרסום המכרז במתכונתו הנוכחית. המכרז לא תואם איתנו ולא הובא לידיעתנו. הרשות תפגש עם ראש המועצה בהקדם בנושא", לשון תגובת רט"ג.

(בתמונה: מכתש רמון)

הוסף
תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הוועדה המקומית בתל אביב אישרה למתן תוקף תכנית שתביא לשיקום והשמשת מעגנת רידינג ההיסטורית
אין ים בנוף הגליל אבל יש גלים! פארק מים חדש בשם נוף הגלים נפתח
הולוגרמות, אנימציות ושבילי זכוכית תלויים: לאחר שנתיים של עבודות פיתוח ושדרוג בהשקעה של 18
השבוע פותחת רשות הטבע והגנים לציבור הרחב את הגן הלאומי עין יהודה ומעיין עין
יוצאים לחוף הים? נתוני מדד חוף נקי לחודש אפריל 2024 חושפים כי רק 71%
ברוכים הבאים לפנינת הטבע פארק אקולוגי אשדוד! אם אתם מחפשים יום רגוע בלב הטבע,
המומלצים שלנו
במגדל גבוה אל מול חוף הים נמצאת דירת הנופש יוקרה בנתניה. הדירה כוללת 2 חדרי שינה המתאימים לזוגות ומתאימה לעד 10 נופשים.
נתניה
10 מיטות
2 חדרים
החל מ- 1200 ש"ח
המקום מתאים גם למשפחות גדולות ואפילו לצוות מוסדות, וימי גיבוש. הווילה מתפרסת על שני מפלסים, היא כוללת סלון ענק ופינת ישיבה נפרדת צופה לנוף.
מיצד (אספר)
38 מיטות
7 חדרים
החל מ- 4000 ש"ח
שיר השירים הוא צימר מיוחד לזוגות בגוש טלמונים. הצימר ביישוב נריה מוקף בגינה במרחב של 50 מטרים הכולל מערכת ישיבה ועוד.
נריה
2 מיטות
1 חדרים
החל מ- 490 ש"ח
בשכונת בית וגן הירושלמית נמצאות סוויטות אירוח בירושלים, שני סוויטות נפרדות לאירוח זוגות. כל סוויטה מתאימה לזוג אחד.
ירושלים
4 מיטות
2 חדרים
החל מ- 350 ש"ח
בוטיק החושן היא סוויטה מפנקת לזוגות בהר שמואל, מיקום אטרקטיבי בקרבת קבר שמואל הנביא ומרחק נסיעה קצר מכל מה שנצרך.
ירושלים
2 מיטות
1 חדרים
החל מ- 650 ש"ח
צימר חדש ומושקע ברמה גבוהה מתאים לזוגות ומשפחות קטנות במקום 2 חדרי שינה עד 6 נופשים
ערד
6 מיטות
2 חדרים
החל מ- 800 ש"ח

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך