כוכב הנופש

חדשות

מתחם הופעות במכתש רמון מעורר סערה

מתחם הופעות במכתש רמון מעורר סערה

במסגרת פרויקט אותו מקדם רוני מרום, ראש מועצת מצפה רמון ינוצל מתחם מחצבת הגבס הסמוך לשמורת הטבע מצפה רמון לאזור תרבות מה שירים את הכלכלה המקומית. | המתנגדים טוענים כי הנזק גדול מהתועלת ולא מתכננים לעצור.

 

מתחם הופעות במחצבת הגבס הישנה שבמכתש רמון מעורר סערה. ארגון 'שומרי המכתש', טוענים כי מדובר בפרויקט שיפגע במרקם האקולוגי הייחודי של מכתש רמון, ויוביל לזיהום אור ורעש סמוך מאוד לשמורת הטבע הייחודית. לדבריהם, מדובר בפרויקט שלא יוסיף תעסוקה משמעותית לתושבי מצפה רמון, ויביא לפגיעה בשמורת אור הכוכבים הייחודית שהוכרזה במכתש רמון.

מנגד, ראש המועצה המקומית מצפה רמון, רוני מרום, יוצא להגנת המיזם להקמת מתחם הופעות במכתש רמון וטוען כי מדובר בפרויקט שנעשה תוך התחשבות בערכי הטבע ואשר צפוי להביא לעליה משוערת של כשבעה מיליון שקלים בשנה בהכנסות לעסקים המקומיים במצפה רמון.

בשיחה עם News1 התייחס מרום להתנגדויות שפורסמו להפעלת מתחם ההופעות ואמר כי המכרז שהוציאה המועצה שבראשה הוא עומד נועד למשוך אל מצפה רמון תיירים פוטנציאלים ולהגדיל את מספר הלינות השנתי בעיירה. המתנגדים, טענו מנגד כי אמנם האמפי לא נמצא בתחומי השמורה, אך גב הבמה המתוכננת של האמפי נמצא במרחק של עשרות מטרים בודדים מקצה גבול השמורה, באופן שעלול לפגוע בה.

"השאיפה של המועצה הדוחפת להפעלת המתחם היא הגדלת מספר המבקרים במצפה רמון ויצירת מצב שבו כמה שיותר אנשים שוהים לפחות לילה אחד במצפה רמון אמר מרום לNews1. "מתוך שיקולים של כלכלה מקומית ושל פיתוח התיירות רצינו לפתח מוצר שלא קיים כיום באזור – מופעי תרבות במכתש – ובעיקר להגדיל את מספר הלינות במצפה רמון. יש לזה השפעה מרחיקת לכת על העסקים המקומיים הקטנים, מדובר בגידול פוטנציאלי של כ-30% לכלכלה המקומית בשנה"

"להציג אותי כאויב מר של הטבע זה לא פייר. לדעתי יש פה אפס פגיעה בערכי הטבע, אבל גם אם יש – היא פגיעה מזערית ביחס למה שמנסים לייצר פה רושם שווא שלפיו כאילו מי יודע מה עומד לקרות למכתש רמון. אני לא יודע מה האינטרס שלהם. לא הייתה תוכנית אחת במצפה רמון שניסיתי לקדם שלא הייתה לה התנגדות" אמר מרום והוסיף: "למועצה המקומית מצפה רמון אינטרס בשמירה על ההגדרה של המכתש כשמורת שמי לילה, שמורת אור כוכבים. מדובר בסטנדרט עולמי שיכולנו לקבל רק בעקבות פעולה משמעותית שעשינו כרשות מקומית".

המכרז כולל הגבלות על הפעלת המתחם – לעשרה ימים בלבד בשנה במצטבר. ההפעלה תתאפשר אך ורק בימי מילוא הירח ובימים הסמוכים למועד זה, וכאמור – לא יותר מ-10 ימים במצטבר בשנה אחת. זאת, בזמן שהתב"ע מאפשרת להפעיל את המתחם במשך כל השנה. לפיכך, גם לא מדובר בהקמת תשתית קבועה להופעות, אלא במכרז שבמסגרתו הזכיין יקים את הבמה לקראת האירוע ויפרק אותה למחרת.

מרשות הטבע והגנים נמסר בתגובה כי הרשות אמונה על-פי החוק על שמירת הטבע המורשת והנוף בישראל ועל טיפוח ופיתוח אתרי הטבע והמורשת לציבור. "הרשות עושה זאת כ-60 שנה באופן מקצועי ויעידו על כך מיליוני המבקרים הפוקדים את שמורות הטבע והגנים הלאומיים מדי שנה. כמו-כן פיתוח הנעשה מתוך התחשבות בטבע ובאיזון הנכון יכול לשפר באופן משמעותי את שמירת הטבע. אתרי הטבע בשל ייחודם מהווים עוגנים תיירותיים, תושבי המועצה בכלל ובפרט נהנים מכך", ציינו ברשות.

עוד אמרו כי חלפו מעל 10 שנים מאז אושרה התב"ע הנוכחית וכי דברים רבים השתנו בעשור האחרון: המכתש הוכרז כשמורת אור כוכבים ועלתה המודעות למפגעי רעש והשפעתם על האדם והטבע.

"המכתש הוא מקרה יחידאי של טבע ונוף ולכן סוגיות עוצמת השימוש במשאב הזה ואופי השימושים התיירותיים בו הן סוגיות ערכיות הנדרשות להתאמה למציאות הסביבתית של ימינו. רשות הטבע והגנים לא מתכחשת לתהליכים תכנונים שהתקיימו בעבר, אך צריך לשפוט אותם במציאות הסביבתית שהייתה אז ובמערכת האיומים וההזדמנויות שהיו רלוונטיים בזמנו. רשות הטבע והגנים הופתעה מפרסום המכרז במתכונתו הנוכחית. המכרז לא תואם איתנו ולא הובא לידיעתנו. הרשות תפגש עם ראש המועצה בהקדם בנושא", לשון תגובת רט"ג.

(בתמונה: מכתש רמון)

הוסף
תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פאר החורשות בתל אביב נפתח מחדש, תכנון הפארק כלל הליך שיתוף ציבור עם הקהילות
שביל הקיסר בהרי ירושלים, שחצה את כביש 375, הפך מסוכן עם עלייה בנפח התנועה
פארק החורשות בתל אביב-יפו, עבר שדרוגים משמעותיים שמטרתם להפוך את הביקור במקום לחוויה עוד
עיריית עפולה מקדמת בימים אלה באמצעות החברה הכלכלית פרויקט חדשני נוסף – פארק חבלים
מהפיכת הפארקים וגני המשחקים ממשיכה באילת והפעם עם פארק חדש בלב שכונת השחמון. אחרי
טיול ליד הבית: בריכת חורף ופארק חדש נפתח בשבוע שעבר בעיר חולון. עיריית חולון
המומלצים שלנו
צימר לזוגות בצפת במקום שני חדרי שינה מתוכם 1 מתאים לזוגות ועד 5 נופשים. אפשרות להשכרת דירה נוספת לבין הזמנים
צפת
5 מיטות
1 חדרים
החל מ- 500 ש"ח
על צלע ההר היא וילה בעיר צפת המשתרעת על 3 קומות. הוילה כוללת 4 חדרי שינה סגורים ומתאימה ל25 נופשים. מהמקום נשקף נוף מיוחד לכל האזור.
צפת
25 מיטות
4 חדרים
החל מ- 1500 ש"ח
בעיר טבריה ממתינה לכם אחוזת אהבת הים, דירה הכוללת 6 חדרי שינה מתוכם 5 סגורים, הדירה בנויה בשתי קומות ומתאימה ל12 נופשים.
טבריה
12 מיטות
5 חדרים
החל מ- 750 ש"ח
סוויטת ארגמן היא דירת נופש לזוגות ומשפחות בצפת העתיקה, הסוויטה כוללת 2 חדרי שינה לזוגות + סלון. המקום מתאים ל-9 נופשים + מזרון ו2 מיטות תינוק.
צפת
9 מיטות
2 חדרים
החל מ- 800 ש"ח
דירת נופש המשתרעת על 150 מ"ר מוקפת חצר בגודל זהה, בבית 6 חדרי שינה + סלון. הבית מתאים ל-15 נופשים + 10 מזרונים. מעליה דירת נופש נוספת הכוללת 2 חדרים + סלון ומתאימה ל-5 נופשים + מזרונים כפי הנדרש.
טבריה
20 מיטות
8 חדרים
מרגוע בגליל היא דירת נופש בעלת 4 חדרי שינה בחצור הגלילית. הדירה מתאימה למשפחות וקבוצות עד 12 נופשים.
חצור
12 מיטות
4 חדרים

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך