כוכב הנופש

נחל סמך הנחל המרהיב בגולן

נחל סמך הנחל המרהיב בגולן. אחד ממרכיבי שביל הגולן ומסומן בסימוניו הייחודיים הוא נחל סמך שברמת הגולן. הנחל זורם ושופע בכל ימות השנה, מתאים לכל המשפחה ומהווה את היעד המושלם עבור המשפחה שלכם בימי בין הזמנים.

 

נַחַל סָמָךְ הוא הגדול בנחלי דרום רמת הגולן, הזורם לכיוון דרום מערב, ונשפך לכנרת מצפון לעין גב, ליד כורסי. לפני שהוא נשפך לכנרת, הוא מתאחד משני יובלים עיקריים: נחל אל על שזורם מדרום, ונחל סמך שזורם מצפון. מי הנחל נאגרים במאגר רוויה בגובה של 435 מטרים מעל פני הים.

 

ערוץ נחל גדול היורד מרמת הגולן אל הכינרת ושופע מים במשל כל השנה מאזור גשר ההטיה ומטה. מצומת דליות פונים מערבה לעבר חניון דליות, מחנים את הרכב ויוצאים עם שביל ישראל לכיוון דרום, חולפים ליד מאגר סמך (רוויה) ומתחברים לערוצו של נחל סמך ההולך ומעמיק.

 

הנחל מוכר לרבים והוא בהחלט אחד היפים ברמת הגולן הקסומה והפראית, הוא משלב באומץ היסטוריה וטבע פראי נהדר ויוצק למסלול המיוחד עוד ערך מוסף ונופך מיוחד לשביל ההליכה שסובב בצמחייה ירוקה ובנופי בראשית לצד סיפור היסטורי מדמם ומרתק כאחד.

 

את המסלול, ניתן להתחיל בתחנת השאיבה של מאגר רוויה או מאגר סמך בשמו האחר הנמצא כשני קילומטרים מצומת הכניסה ליישוב נטור. תוכלו גם לחנות בעין קשתות לפני הכניסה בתשלום ולעשות את המסלול בכיוון ההפוך.

 

המסלול מעגלי כאשר חלקו האחרון על כביש מעיין קשתות או בשם הערבי, אום אל קנטיר, מסוף המסלול אל הרכב. השביל הוא חלק משביל הגולן ומסומן בצבעים שלו. הוא מתחיל מתחנת השאיבה ויורד במתינות  לכיוון הנחל, חולף ליד בריכות חורף שבעונה זו עומדות יבשות.

 

השביל ממשיך צפונית לנחל ומשם, לאחר כקילומטר וחצי וחוצה את ערוץ הנחל. מיד אחר כך תמצאו בצד שמאל בריכה שמתמלאת ממי הנחל. חשוב לציין שבנקודה זו, אין שביל מסומן אל הבריכה ולכן יש ללכת בזהירות למקום.

 

משם ממשיכים לאורך הנחל עד שמגיעים למעיין קטן הנובע מבין הסלעים שעל הרכס. ליד המעיין יש עץ בודד שיעזור לזהות את המקום. מעיין זה שקט ופסטורלי נמצא כשניים וחצי קילומטרים מהחניון בו העמדנו את האוטו הפרטי שלנו.

 

מהמעיין נוסיף ונרד בשביל היורד אל הנחל ואל הגשר הסורי שהוא שריד לתעלת ההטיה הסורית עוד מלפני מלחמת ששת הימים. משם ממשיכים בדרך עפר אל חניון עין קשתות ואל הרכב שהשארנו ליד המשאבה שליד מאגר רוויה.

 

לאחר כשלוש שעות אנחנו סיימנו בחניון עין קשתות, סמוך ליישוב נטור. המסלול הולך וחוזר והוא עובר ברובו בשבילי עפר רחבים, המתאימים גם לאופניים או ג'יפים אך להולכי רגל ההליכה ברמה בינונית הדרך מתאימה למשפחות, אך לא להליכה עם עגלות ילדים.

 

רוב המסלול אינו מוצל, והוא כולל ירידות ועליות מתונות. כדאי להצטייד בבגדי ים, נעליים להליכה במים וזאת בכל עונות השנה, מלבד ימות שרב. תוכלו לשכשך את הרגליים בבריכות שבנחל סמך, בעין א-סופירה. הכניסה לאתר עין קשתות הינה בתשלום אך שאר המסלול ללא תשלום. שעות פתיחת האתר: החל מ-09:00 בבוקר ועד שעות אחר הצהרים/ערב. השעות משתנות בין חודשי השנה, ולכן כדאי לברר אותן מראש.

הטיול בנחל סמך הנחל המרהיב בגולן נכנס מיידית לרשימת המומלצים שלנו. מסלול יפהפה, ונוח, מתאים לכל הנה ולכל המשפחה ואין ספק שבאחד מימי בין הזמנים תתניעו את האוטו ופשוט תעשו טובה לעצמכם ותבואו. וקווי ה' יחליפו כוח.

מוישלה

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך