כוכב הנופש

חדשות

רובע בתי הכהנים

קרדיט צילום: יניב נדב

רובע בתי הכהנים בעיר העתיקה שודרג ונחנך מחדש

הולוגרמות, אנימציות ושבילי זכוכית תלויים: לאחר שנתיים של עבודות פיתוח ושדרוג בהשקעה של 18 מיליון ₪, נחנך מחדש אתר שכונת רובע בתי הכהנים ברובע היהודי – הרובע ההרודיאני.

בשבוע שעבר נחנך מחדש מתחם רובע בתי הכהנים (הרובע ההרודיאני) שבעיר העתיקה בירושלים לאחר שנתיים של עבודות פיתוח ושדרוג.

האתר הכולל שכונת מגורים מימי בית שני המשתרעת על שטח של 2600 מ"ר ובו בתים מפוארים, פסיפסים ייחודיים, רחובות ומקוואות רבים, נחשף לראשונה בחפירות ארכיאולוגיות שבוצעו לאחר שחרור ירושלים והעיר העתיקה במלחמת ששת הימים בחפירות מחקר שביצעו חוקרים מהאוניברסיטה העברית בהובלת הפרופסור נחמן אביגד.

על פי הערכות הארכיאולוגים השכונה שימשה למגורי כוהנים עשירים שעבדו בבית המקדש ונבנתה בתקופת הורדוס, ההערכות מתבססות על מיקום השכונה סמוך לבית המקדש ומריבוי המקוואות וכלי האבן שנמצאו בחפירות ומעידים על ההקפדה הרבה על דיני טהרה שמאפיינת בתי כהנים. העושר הגדול של תושבי השכונה ניכר מגודלם של הבתים שחלקם בגודל עצום של 800 מ"ר ומהעיטורים והפסיפסים המפוארים שמקשטים אותם.

בשנתיים האחרונות נסגר האתר לצורך ביצוע פיתוח תשתיות ושדרוג חווית המבקרים בהשקעה של 18 מלש"ח והוא נחנך בטקס בהשתתפות שר ירושלים ומסורת ישראל מאיר פרוש, שר המורשת הרב עמיחי אליהו, מנכ"ל משרד התיירות דני שחר, ראש עיריית ירושלים משה ליאון, יו"ר קרן סאמיס ומנכ"לית קרן וואהל שתרמו לפרוייקט.

במסגרת השיפוץ נבנו מחדש שרידי בתים תוך שמירה על העתקים מדויקים, הפסיפסים שנמצאו הושלמו על ידי אומנים ונבנתה מערכת תאורה ושמע מיוחדת שתנוע יחד עם המבקר ככל שיתקדם באתר, תאיר על מוצגים שונים, כשברקע קולות שמשחזרים את חוויית החיים בירושלים בתקופת בית המקדש.

בנוסף, במסגרת שדרוג החוויה יצרו בחברה לפיתוח הרובע מיצגים אור-קוליים שמחזירים את ההיסטוריה לחיים ומדמים את חווית ההליכה בשכונה עד לבית המקדש בתקופת בית שני מנקודת המבט של עולי הרגל באמצעות הולוגרמות, אנימציות וסרטונים שמוקרנים על העתיקות.

בחברה לפיתוח הרובע ציינו כי על מנת לאפשר למבקרים לחוות מקרוב את העתיקות נבנו במקום שבילי זכוכית תלויים שמאפשרים לצעוד ממש בתוך בתי השכונה מבלי לפגוע בעתיקות והפסיפסים המיוחדים שנחשפו באתר.

 

שר התיירות חיים כץ: "משרד התיירות גאה להיות שותף בפרוייקט נוסף לשיפור חווית הביקור בירושלים בכלל, וברובע היהודי בעיר העתיקה בפרט. מדובר במוקד משיכה היסטורי רוחני ותיירותי עבור מגוון רחב של מבקרים. בצל המלחמה ועל אף שמדובר בימים מורכבים, קיימת חשיבות רבה בהמשך הפעילות השוטפת ובהכנות ליום שאחרי. הביקוש והסקרנות כלפי ישראל כיעד תיירותי אטרקטיבי קיים ותמיד יהיה. נמשיך לפעול לשידרוג האזור".

שר ירושלים ומסורת ישראל, מאיר פרוש: "לפעמים, דווקא מתוך החורבן, מתחילה תנועה של צמיחה מחודשת. דווקא בגלל העובדה שהרובע היהודי נחרב על ידי הכיבוש הירדני, זכינו אחרי הניסים הגלויים שראינו במלחמת ששת הימים לגלות את המתרחש מתחת לפני הקרקע. העבודות שהתחילו אחרי שחרור ירושלים, שנחרבה על ידי האויב, גילו לנו את ההיסטוריה היהודית המרתקת. בזכות העבודה הנפלאה שבוצע במקום על ידי הארכיאולוגיים ושאר הצוותים שדאגו לשחזר את רובע בתי הכהנים והמקוואות, ולהקים במקום מחזה אור קולי שממחיש את העבר בצורה הכי מדוייקת שידועה לנו, נוכל להתרשם מהעבר".

שר המורשת, עמיחי אליהו: "יש אושר גדול בבנין חורבות ירושלים ויש תקווה שכמו שבנינו את החורבות האלו נקים בעזרת ה' גם את יתר החורבות – בירושלים, בעוטף עזה ובצפון".

ראש העיר ירושלים משה ליאון :"ירושלים היא עיר אשר מביטה קדימה אל עתידה, ולא מפסיקה להיבנות ולהתחדש. אתר רובע בתי הכהנים, מספק לנו חיבור מיוחד ומוחשי מאוד לעברה של ירושלים,הביקור באתר הוא מסע מרתק בזמן, לירושלים בתפארתה לפני כאלפיים שנה ולכן בחרנו להשקיע בו כדי להנגיש אותו לכל עם ישראל".

הרצל בן ארי, מנכ״ל החברה לפיתוח הרובע מסר על השלמת פיתוח רובע בתי הכהנים: "ההיסטוריה מתעוררת לחיים ברובע היהודי, המוזיאון המחודש ינגיש לכל המבקרים את תקופת בית שני וייתן הצצה לירושלים בתפארתה. אני רוצה להודות למשרד המורשת, משרד ירושלים ומסורת, משרד התיירות, קרן וואל וקרן סאמיס על התמיכה והמימון למיזם המיוחד, ואני מזמין את כל עם ישראל להגיע למוזיאון ולהתחבר למורשת המפוארת של ירושלים".

הוסף
תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ראש העיר ירושלים משה ליאון, חנך בשבוע שעבר את פארק קשאני בשכונת ארמון הנציב
מסתיימות העבודות להקמת פארק משה ארנס ברמלה. הפארק הענק מוערך בעלות של מיליונים ומיועד
פארק חדש הגיע לעיר: עיריית רחובות תפתח את הפארק האתגרי החדש בשבוע הבא באירוע
בזמן ששטחי יערות רבים נפגעו בשריפות בצפון, נחנכה בנוף הגליל טיילת נוף של ארבעה
בשורה לחובבים: פארק רכיבה מיוחד בו הושקעו מיליוני שקלים נפתח בתל אביב. בפארק הושקעו
איגוד ערים כינרת ומינהל התכנון הציגו לציבור את תוכנית התמ"א להסדרת והמשך פיתוח שביל
המומלצים שלנו
בשכונת שקד השקטה שוכנת לה וילת 'גינת וורדים' מרווחת ומהממת מוארת ומאווררת, 4 כיווני אויר, טובלת בירוק, בפרטיות מלאה.
ערד
17 מיטות
4 חדרים
החל מ- 2200 ש"ח
בלב היישוב קוממיות שוכן מתחם הנופש אתנחתא. המתחם כולל שלושה יחידות נפרדות לזוגות ומשפחות שיכולים לארח יחד 54 נפשות ב-10 חדרים שינה מתוכם 4 מתאימים לזוגות.
קוממיות
57 מיטות
5 חדרים
החל מ- 7000 ש"ח
בעיירה הצפונית יבניאל מחכה לכם וילת הנופש אחוזת דובדבן, הוילה המשתרעת על שטח של 600 מ"ר בנויה 120 מטר ומוקפת חצר גדולה עם בריכה. במקום 3 חדרי שינה סגורים + סלון, המקום מתאים ל- 9 נופשים עם אפשרות להוספת מזרונים ולולים.
יבניאל
9 מיטות
3 חדרים
החל מ- 1500 ש"ח
עתיקה קדישא הוא בית נופש מיוחד בעיר העתיקה בצפת. בית הנופש כולל 4 חדרי שינה לזוגות וחדר נוסף, 2 מתוך חדרי השינה כוללים יחידת הורים לנופש ופרטיות מושלמת. המתחם מתאים ל-12-20 נופשים.
צפת
12 מיטות
4 חדרים
החל מ- 3500 ש"ח
סוויטת ארגמן היא דירת נופש לזוגות ומשפחות בצפת העתיקה, הסוויטה כוללת 2 חדרי שינה לזוגות + סלון. המקום מתאים ל-9 נופשים + מזרון ו2 מיטות תינוק.
צפת
9 מיטות
2 חדרים
החל מ- 800 ש"ח
ממלכת צפת העתיקה הוא צימר בנוי 75 מטר המוקף חצר גדולה מסביב, בצימר חדר שינה אחד לזוגות + סלון, הצימר מתאים ל-8 נופשים + תינוק.
צפת
8 מיטות
1 חדרים
החל מ- 400 ש"ח

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך