כוכב הנופש

חדשות

רמת הגולן: נשר נמצא מת החשד שנפגע מרחפן

אליקה מעטוף פקח שמורת גמלא

רמת הגולן: נשר נמצא מת החשד שנפגע מרחפן

נשר שעף עם שני נשרים מגמלא מזרחה צנח בפתאומיות כשהיה בגובה של כ-250 מטרים, לאחר שהתנגש ככל הנראה בכלי טיס קטן  ומת. ברשות הטבע והגנים מבקשים עזרה מהציבור כדי לנסות להבין ממה נגרם מותו של הנשר, שהיה בן 3 במותו.

 

מה גרם למותו של נשר צעיר במרכז רמת הגולן? פגר של הנשר J64, שעף עם שני נשרים, נמצא ללא רוח חיים סמוך למושב יונתן, לאחר שככל הנראה נפגע מרחפן או טיסן. ברשות הטבע והגנים ביקשו את סיוע הציבור באיתור מפעיל הרחפן או הטיסן, שהתנגש בנשר.

לפני כשבוע וחצי דאו שלושה נשרים מגמלא לכיוון מזרח. בשעת צהרים תועד הנשר כשהוא עף בגובה של כ-250 מטרים מעל פני הקרקע, במהירות של עשרות קמ"ש. רבע שעה לאחר מכן הוא התרסק לקרקע. שני הנשרים האחרים  המשיכו במעופם ללא פגע.

ברשות הטבע והגנים איתרו את הפגר של הנשר, והנתיחה שנערכה לאחר המוות במכון הווטרינרי העלתה את החשד של התנגשות בכלי טיס קטן. "גם אנחנו חושדים כי מדובר בהתנגשות באוויר", אמר אקולוג העופות של הרשות, ד"ר אוהד הצופה. "באתר שבו נמצא הנשר אין תשתיות בגובה כמו קווי מתח, אנטנות, טורבינות ועוד, שיכלו לגרום לפגיעה כזו".

ברשות פנו לחיל האוויר ולרשות התעופה האזרחית שיערכו בדיקות, ונמסר כי לא נמצא שהיה כלי טיס, אזרחי או צבאי, במקום בשעה שבה נפגע הנשר, לפחות לא כזה שזוהה במכ"ם. בנוסף איש לא דיווח על התנגשות. "יש לציין כי חבטה בנשר יכולה לגרום להתרסקות כלי טיס", אמרו, "ומצד שני, פגיעה קלה בכנף הנשר יכולה לגרום לעוף להתרסק גם בלי להשבית כלי טיס. נותרנו עם הרבה סימני שאלה וחשש".

על הנשר לא אותרו סימני פציעה. "היו עוד שני נשרים לידו בטווח קטן יחסית, אז ככל הנראה מדובר במשהו נקודתי". הנשר נולד בשבי לפני שלוש שנים כאמור, שוקם ושוחרר בגמלא בחודש מאי 2022. ברשות הטבע והגנים אומרים כי כל אובדן של נשר, בעל חיים בסכנת הכחדה, הוא פגיעה קשה.

הנשר המקראי נמצא בסכנת הכחדה חמורה ומספרם בישראל עומד על כ-220 פרטים בלבד. בעבר תפוצתו העולמית של המין הייתה רחבה: מחצי האי במערב ומדינות דרום אירופה ועד הודו במזרח, וכן צפון אפריקה. חלק מהאוכלוסיות האירופיות והדרום-מערב אסייתיות נודדות בחורף לאפריקה ולחצי האי ערב, אולם היום האוכלוסייה מקוטעת והמין נעלם או התמעט מאוד בחלק ניכר מתחום תפוצתו.

הוסף
תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מסתיימות העבודות להקמת פארק משה ארנס ברמלה. הפארק הענק מוערך בעלות של מיליונים ומיועד
פארק חדש הגיע לעיר: עיריית רחובות תפתח את הפארק האתגרי החדש בשבוע הבא באירוע
בזמן ששטחי יערות רבים נפגעו בשריפות בצפון, נחנכה בנוף הגליל טיילת נוף של ארבעה
בשורה לחובבים: פארק רכיבה מיוחד בו הושקעו מיליוני שקלים נפתח בתל אביב. בפארק הושקעו
איגוד ערים כינרת ומינהל התכנון הציגו לציבור את תוכנית התמ"א להסדרת והמשך פיתוח שביל
הוועדה המקומית בתל אביב אישרה למתן תוקף תכנית שתביא לשיקום והשמשת מעגנת רידינג ההיסטורית
המומלצים שלנו
בשכונת שקד השקטה שוכנת לה וילת 'גינת וורדים' מרווחת ומהממת מוארת ומאווררת, 4 כיווני אויר, טובלת בירוק, בפרטיות מלאה.
ערד
17 מיטות
4 חדרים
החל מ- 2200 ש"ח
בלב היישוב קוממיות שוכן מתחם הנופש אתנחתא. המתחם כולל שלושה יחידות נפרדות לזוגות ומשפחות שיכולים לארח יחד 54 נפשות ב-10 חדרים שינה מתוכם 4 מתאימים לזוגות.
קוממיות
57 מיטות
5 חדרים
החל מ- 7000 ש"ח
בעיירה הצפונית יבניאל מחכה לכם וילת הנופש אחוזת דובדבן, הוילה המשתרעת על שטח של 600 מ"ר בנויה 120 מטר ומוקפת חצר גדולה עם בריכה. במקום 3 חדרי שינה סגורים + סלון, המקום מתאים ל- 9 נופשים עם אפשרות להוספת מזרונים ולולים.
יבניאל
9 מיטות
3 חדרים
החל מ- 1500 ש"ח
עתיקה קדישא הוא בית נופש מיוחד בעיר העתיקה בצפת. בית הנופש כולל 4 חדרי שינה לזוגות וחדר נוסף, 2 מתוך חדרי השינה כוללים יחידת הורים לנופש ופרטיות מושלמת. המתחם מתאים ל-12-20 נופשים.
צפת
12 מיטות
4 חדרים
החל מ- 3500 ש"ח
סוויטת ארגמן היא דירת נופש לזוגות ומשפחות בצפת העתיקה, הסוויטה כוללת 2 חדרי שינה לזוגות + סלון. המקום מתאים ל-9 נופשים + מזרון ו2 מיטות תינוק.
צפת
9 מיטות
2 חדרים
החל מ- 800 ש"ח
ממלכת צפת העתיקה הוא צימר בנוי 75 מטר המוקף חצר גדולה מסביב, בצימר חדר שינה אחד לזוגות + סלון, הצימר מתאים ל-8 נופשים + תינוק.
צפת
8 מיטות
1 חדרים
החל מ- 400 ש"ח

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך