כוכב הנופש

חדשות

שמורת 'ליפתא' הונגשה למטיילים

שמורת 'ליפתא' הונגשה למטיילים

מי נפתוח- ליפתא, מסלול בכפר שהזמן עמד בו מלכת עובר תהליך פיתוח שיקום והנגשה למטיילים. רשות מקרקעי ישראל באמצעות הקרן לשמירה על שטחים פתוחים השתתפה במימון הפיתוח שהתפרש על שטח של כ-80 דונם בשמורת הטבע בכניסה לירושלים.

 

בימים אלו הסתיים שלב א' במיזם הפיתוח "בוסתני מי נפתוח" הכולל שיקום טרסות עתיקות, סלילת כביש גישה למעיין, טיפוח שבילי פנאי ופינות מנוחה וצל בנוף בראשית. במקום תצפיות לנוף הרי ירושלים היפהפה, מעיין  יפהפה – מי נפתוח (ליפתא)- פריחה עונתית של עצי שקד יפהפיים, צמחי בר חורש ובוסתן, בשמורת הטבע מעיין ליפתא בירושלים.

הפרויקט מומן ידי רשות מקרקעי ישראל והשתתפו בו גופים נוספים: רשות ניקוז ונחלים שורק לכיש, אשר יזמה וביצעה את הפרוייקט, רשות הטבע והגנים, עיריית ירושלים. רשות מקרקעי ישראל באמצעות הקרן לשמירה על שטחים פתוחים הקצתה עד כה כ-1.8 מיליון ש"ח  מתוך כשלושה מיליון המתוכננים לפרויקט בוסתני מי נפתוח הכולל את ערוץ נחל עין נפתוח בשמורת הטבע מעיין ליפתא בהרי ירושלים לרווחת הציבור והטבע.

נחל עין נפתוח הזורם בעמק ליפתא ומתנקז צפונה אל הערוץ המרכזי של נחל שורק הוא חלק בלתי נפרד מנוף הרי ירושלים. לאורך שנים. הניקוז הרב הנשפך לתוך הנחל מכביש בגין וכביש מספר 1 גרמו לסחף מסיבי מדי חורף, הרס של טרסות חקלאיות עתיקות במורדות ההר, סתימת הנהר והריסת דרך הכניסה למתחם הנחל.

מטרת הפרויקט השיקום בראשונה הייתה טיפול בסחף המגיע ממעלה הערוץ בעקבות הניקוז הרב הנשפך אליו, להטותו מהמעיין ולשקם באופן מסיבי את הדרכים והטרסות העתיקות. ביצוע שלב א' כלל הסדרה ושיקום הטרסות, מיתון השיטפונות לאורך הערוץ וטיפול בנזקיהן. בניית תעלה מוסדרת המסיתה את המים מרחבת המעיין אל המורד, ובניית דרך גישה  רגלית מסודרת אל המעיין. כמו גם הסדרת בטיחות ותנאי רווחה מיטביים למבקרים, כולל בניית ספסלים ליד המעיין.

מערכת שבילי הפנאי לאורך הנחל והטרסות המשוקמות על תוואי השבילים הקיימים מקשרים בין שכונת רוממה, גבעת שאול ולפארק המטרופוליני עמק הארזים. כל אלו מאפשרים לשמור על האתר ולקרב את האוכלוסייה המקומית לטבע ומורשת.

בשלב הבא שיחל בקרוב יימשך שיקום הטרסות לרבות הצומח המקומי בהן הכוללים צמחי בר, עצי חורש ובוסתן, שיקום ערוץ הנחל וגדותיו, וכן העשרת בתי הגידול הלחים, כולל שתילת צמחייה הידרופילית ובירוא צמחים פולשים. בנוסף מתוכננות בקרוב נטיעות עצי ארץ ישראל בטרסות המשוקמות בשיתוף נוער ירושלמי, ובהמשך יבוצעו גם אגמים לשימור וויסות מי נגר במורד הפרויקט, מטה לכיוון נחל שורק.

שר השיכון והבינוי, הרב יצחק גולדקנופף: "אני מברך על סיום השלב הראשון של פיתוח שיקום והנגשת האתר הקסום בכניסה לירושלים. הפרויקט היחודי שרמ"י שותפה למימונו הוא חלק מהשאיפה שלנו לצד בניית הארץ, לטפח את יופייה ולשמר את השטחים הפתוחים. זהו אתר אהוב על תושבי העיר וסלילת כביש הגישה החדש למעיין יהפוך את הליפתא לאתר טיול אטרקטיבי יותר, נגיש ונוח".

זאב הכהן, מנהל מרחב ירושלים ברשות הטבע והגנים: ״שמורת טבע מי נפתוח נמצאת בשטחו של כפר חקלאי קדום המזוהה עם הישוב מי נפתוח המוזכר בתנ"ך, ומופיעים במקום שרידים ארכיאולוגיים החל מתקופת בית ראשון. פרויקט השיקום משלב טיפול בערכי טבע נוף ומורשת ראשונים במעלה.״

הוסף
תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הוועדה המקומית בתל אביב אישרה למתן תוקף תכנית שתביא לשיקום והשמשת מעגנת רידינג ההיסטורית
אין ים בנוף הגליל אבל יש גלים! פארק מים חדש בשם נוף הגלים נפתח
הולוגרמות, אנימציות ושבילי זכוכית תלויים: לאחר שנתיים של עבודות פיתוח ושדרוג בהשקעה של 18
השבוע פותחת רשות הטבע והגנים לציבור הרחב את הגן הלאומי עין יהודה ומעיין עין
יוצאים לחוף הים? נתוני מדד חוף נקי לחודש אפריל 2024 חושפים כי רק 71%
ברוכים הבאים לפנינת הטבע פארק אקולוגי אשדוד! אם אתם מחפשים יום רגוע בלב הטבע,
המומלצים שלנו
במגדל גבוה אל מול חוף הים נמצאת דירת הנופש יוקרה בנתניה. הדירה כוללת 2 חדרי שינה המתאימים לזוגות ומתאימה לעד 10 נופשים.
נתניה
10 מיטות
2 חדרים
החל מ- 1200 ש"ח
המקום מתאים גם למשפחות גדולות ואפילו לצוות מוסדות, וימי גיבוש. הווילה מתפרסת על שני מפלסים, היא כוללת סלון ענק ופינת ישיבה נפרדת צופה לנוף.
מיצד (אספר)
38 מיטות
7 חדרים
החל מ- 4000 ש"ח
שיר השירים הוא צימר מיוחד לזוגות בגוש טלמונים. הצימר ביישוב נריה מוקף בגינה במרחב של 50 מטרים הכולל מערכת ישיבה ועוד.
נריה
2 מיטות
1 חדרים
החל מ- 490 ש"ח
בשכונת בית וגן הירושלמית נמצאות סוויטות אירוח בירושלים, שני סוויטות נפרדות לאירוח זוגות. כל סוויטה מתאימה לזוג אחד.
ירושלים
4 מיטות
2 חדרים
החל מ- 350 ש"ח
בוטיק החושן היא סוויטה מפנקת לזוגות בהר שמואל, מיקום אטרקטיבי בקרבת קבר שמואל הנביא ומרחק נסיעה קצר מכל מה שנצרך.
ירושלים
2 מיטות
1 חדרים
החל מ- 650 ש"ח
צימר חדש ומושקע ברמה גבוהה מתאים לזוגות ומשפחות קטנות במקום 2 חדרי שינה עד 6 נופשים
ערד
6 מיטות
2 חדרים
החל מ- 800 ש"ח

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך