כוכב הנופש

חדשות

עינות תלם צילום: יעקב שקולניק, רט"ג

שש שמורות טבע חדשות

שש שמורות טבע חדשות הוכרזו בישראל

אחרי שנים ארוכות של תכנון, איתור ודיונים הכריזה שרת הפנים, איילת שקד על שש שמורות טבע חדשות בישראל. | חולות זיקים, נחל חצב, חרבת גממה, נחל זדים ונחל חלילים והגן הלאומי עינות תלם שבמרכז הארץ.

שרת הפנים איילת שקד הכריזה השבוע על שש שמורות טבע חדשות. השמורות שהוכרזו הן חולות זיקים, נחל חצב, חרבת גממה, נחל זדים ונחל חלילים והגן הלאומי עינות תלם. המאפיין המייחד את ההכרזה הזו הוא שכל השמורות החדשות הן באזור המרכז ובמרחב הקרוב אליו.

הכרזת שמורת טבע או גן לאומי היא תהליך ארוך ומורכב, שנמשך בדרך כלל כעשר שנים. הכרזת שרת הפנים השבוע היא השלב האחרון בתהליך הארוך. קדמו לו שלבים רבים כאיתור השמורה, אישור מועצת שמורות טבע וגנים לאומיים, דיונים בוועדות התכנון המקומיות והמחוזיות, הפקדת התוכנית להתנגדויות הציבור, אישור הוועדה לשמירת קרקע חקלאית ושטחים פתוחים והליכי הכרזה.

השמורות שהוכרזו: שמורות הטבע חרבת גממה, נחל זדים ונחל חצב ליד רוחמה וכעשרה קילומטר ממזרח לשדרות. שטחן 8,795 דונם והן חלק מתכנית המתאר "פארק השקמה". השטח מוגדר כ"ספר מדבר" והוא מהמסדרון האקולוגי הארצי, בציר מזרח מערב, המקשר בין ההר לשפלת החוף. שמורת הטבע חרבת גממה כוללת שביל טיול להולכי רגל.

שמורת הטבע חולות זיקים נמצאת צפונית לקיבוץ וחוף זיקים בשטח של 2,754 דונם. השמורה  משמרת אזור חולות ורצועת חוף חולית, שריד עיקרי לחולות אשקלון,. חיים בה צבאים, שועלים, זוחלים ומכרסמים שונים. בנוסף רצועת החוף משמשת גם כאזור הטלה וקינון לצבי הים. בשמורה, שביל טיול על הדופן הדרומית שלה בסמוך לשפך נחל שקמה.

שמורת הטבע נחל חלילים מזרחית למבשרת ציון משתרעת על שטח של 224 דונם. לאורך אפיק הנחל קיימת מערכת חקלאות עתיקה מימי בית שני, הכוללת סכרים מאסיביים בנויים מאבן מקומית ולרוחב אפיק הנחל. תעלות ניקוז והשקיה מדופנות אבנים, שתפקידן לנקז את מי הגשמים והשיטפונות, ולמנוע סחף של אדמה מהטרסות. על הגדה הצפונית נמצאים שרידי יישוב קדום. ניתן להבחין גם בשרידי גתות, בורות מים. סמוך לשפך הנחל יש מערות רבות ורחבות. בשמורה מסלול טיול להולכי רגל.

 

גן לאומי עינות תלם, מתפרש על שטח של 472 דונם, והוא חלק מפארק ירושלים. הגן משמר נופי מעיינות קטנים וטרסות קדומות ולידו אתר התיישבות שהוקם בראשית המאה העשרים. עינות תלם (עויון תולמא או עויון טולמא) הן קבוצה של מעיינות קטנים הנובעים במקום שבו נחל לוז (ואדי לוזה) ונחל חלילים יורדים מצפון ונכנסים לנחל שורק. קטע זה של נחל שורק ידוע גם בשם עמק הארזים. בגן הלאומי שבילי הליכה למטיילים. שמורת נחל חלילים וגן לאומי עיינות תלם צמודים זו לזה.

עינות תלם צילום: יעקב שקולניק, רט"ג

הוסף
תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בשבוע שעבר נפתח לציבור הטיילת בפארק החופי בתל אביב. הטיילת, שנמצאת בין חוף תל
סיטי פארק: פארק משחקים נוסף נחנך בנוף הגליל. מהעירייה נמסר כי "לצד הקמת הפארקים
עיריית רעננה במהלך נוסף לשדרוג פארק רעננה: משיקה שני מתחמי פעילות חדשים ברחבת הגלגיליות:
עיריית תל אביב השיקה פארק עירוני ירוק חדש בסמוך לתחנת הרידינג, ובסוף הטיילת המשתרע
‏נפתח רשמית פארק הבריכה הצפוני בשכונת אור ים באור עקיבא. הפארק כולל טיילת, מדשאות
הימנעו מכניסה למקומות שאינם מוכרזים – תמיד להגיע לשבילים מסומנים ומאושרים ע"י קק"ל וגורמים
המומלצים שלנו
צימר לזוגות בצפת במקום שני חדרי שינה מתוכם 1 מתאים לזוגות ועד 5 נופשים. אפשרות להשכרת דירה נוספת לבין הזמנים
צפת
5 מיטות
1 חדרים
החל מ- 500 ש"ח
על צלע ההר היא וילה בעיר צפת המשתרעת על 3 קומות. הוילה כוללת 4 חדרי שינה סגורים ומתאימה ל25 נופשים. מהמקום נשקף נוף מיוחד לכל האזור.
צפת
25 מיטות
4 חדרים
החל מ- 1500 ש"ח
בעיר טבריה ממתינה לכם אחוזת אהבת הים, דירה הכוללת 6 חדרי שינה מתוכם 5 סגורים, הדירה בנויה בשתי קומות ומתאימה ל12 נופשים.
טבריה
12 מיטות
5 חדרים
החל מ- 750 ש"ח
סוויטת ארגמן היא דירת נופש לזוגות ומשפחות בצפת העתיקה, הסוויטה כוללת 2 חדרי שינה לזוגות + סלון. המקום מתאים ל-9 נופשים + מזרון ו2 מיטות תינוק.
צפת
9 מיטות
2 חדרים
החל מ- 800 ש"ח
דירת נופש המשתרעת על 150 מ"ר מוקפת חצר בגודל זהה, בבית 6 חדרי שינה + סלון. הבית מתאים ל-15 נופשים + 10 מזרונים. מעליה דירת נופש נוספת הכוללת 2 חדרים + סלון ומתאימה ל-5 נופשים + מזרונים כפי הנדרש.
טבריה
20 מיטות
8 חדרים
מרגוע בגליל היא דירת נופש בעלת 4 חדרי שינה בחצור הגלילית. הדירה מתאימה למשפחות וקבוצות עד 12 נופשים.
חצור
12 מיטות
4 חדרים

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך