כוכב הנופש

חדשות

אגמון פולג

אגמון פולג

תוכנית לשמורה חדשה- ים פולג רכס עמוק

תוכנית לשמורה חדשה- ים פולג רכס עמוק

רכס כורכר ימי הנמצא בין תל אביב לנתניה מקודם להכרזה כשמורת טבע ימית. | השמורה המתוכננת, תגן על רכסי כורכר תת-ימיים בעומק של כמאה מטר ועל "גני הספוגים" הייחודיים שהתפתחו עליהם.

הוועדה המחוזית לתכנון ובניה תל אביב החליטה להפקיד להתנגדויות הציבור תוכנית לשמורת טבע ימית "ים פולג-רכס עמוק" (או "שמורת פולג"), על שטח של כ-60 אלף דונם. שטח השמורה ממוקם כ-15 ק"מ מערבית לקו החוף שבין תל אביב ונתניה. הוא נמצא בתחומי שני מחוזות של משרד הפנים: ת"א ומרכז.

השמורה מצטרפת לרצף של תוכניות שמורות טבע ימיות שקבע מינהל התכנון במסמך המדיניות למרחב הימי. היא תגן על רכסי כורכר תת-ימיים בעומק קרקעית של כמאה מטר ועל "גני הספוגים" הייחודיים שהתפתחו עליהם, על אזורי המגע שבינם לבין הקרקעית הרכה שסביבם ועל שטחי קרקעית רכה בעומקים שבין 80-130 מטר מתחת לפני הים. כמו כן, מגנה השמורה גם על עמודת המים – בין הקרקעית ופני השטח של המים.

רכס הכורכר בשמורה כולל רצף של כ-40 בלטים בעומק שבין 95-125 מטרים מתחת לפני הים – פסגותיו החשופות של רכס הכורכר. על פני הבלטים מצוי גן הספוגים.

ספוגים הם בעלי חיים ישיבים (בדומה לאלמוגים) שמתקיימים על ידי סינון כמויות אדירות של מים, וניזונים על החיידקים והחומר האורגני הזעיר שבמים. בכך הספוגים הופכים את החומר האורגני במים למקור מזון זמין ליצורים רבים נוספים שחיים על הקרקעית, ומכאן חשיבותם האקולוגית הרבה. בלעדי הספוגים החומר האורגני במים לא היה נגיש לבעלי חיים אחרים. יתרה מכך, עקב פעילות הספוגים הם חשובים למחזור החנקן העולמי.

שמורת הטבע הימית "ים פולג-רכס עמוק" נמצאת כאמור בשלב ההפקדה, ועליה לעבור עוד כמה שלבים כדי שיאשרו אותה באופן סופי. היא תהווה חלק מרצף של שמורות טבע ימיות מדרום הארץ ועד צפונה שאותרו במסמך המדיניות למרחב הימי שהוכן על ידי מינהל התכנון.

לאחרונה, הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה דרום, אישרה את התוכנית לשמורת הטבע "ים אבטח" בדרום, ותוכנית לשמורת הטבע "ראש כרמל" שאושרה על ידי הוועדה המחוזית לתכנון ובניה חיפה. לאחרונה הוכרזה גם השמורה הימית "גלישת פלמחים", הנמצאת מחוץ למים הטריטוריאליים של ישראל. מדובר בשטח ימי ערכי וחשוב מבחינה אקולוגית, עם בתי גידול נדירים שלא מוכרים באף מקום אחר בישראל.

מתכנן מחוז תל אביב במינהל התכנון, אדר' ארז בן אליעזר: "שמורת הטבע המוצעת נועדה לשמר אזור אקולוגי ייחודי למחקר והתפתחות עולם ימי עשיר ומפותח וזאת בהתאם למסמך המדיניות למרחב הימי שהובל ע"י מנהל התכנון".

אלון רוטשילד, מנהל "החצי הכחול" – פרויקט הים של החברה להגנת הטבע: "גני הספוגים של ים פולג הם מערכת אקולוגית מורכבת וייחודית, שחייבת להיות מוגנת  במלואה, ללא דייג וללא שימושים פוגעניים אחרים. מסמך המדיניות למרחב הימי קבע כאזורי חיפוש לשמורה רק חלק מרכסי הכורכר התת ימיים בעומק 100 מטרים, ולכן יש חשיבות גדולה לשמר כמה שיותר מהם במסגרת שמורות טבע מוכרזות. לשמורה בגודל גדול מספיק, יש חשיבות גדולה גם כדי להגן על חברות ספוגים שונות באתרים שונים, וגם כדי למנוע השפעות שוליים מזיקות המגיעות מחוץ לשמורה".

בתמונה: אגמון פולג

הוסף
תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מסתיימות העבודות להקמת פארק משה ארנס ברמלה. הפארק הענק מוערך בעלות של מיליונים ומיועד
פארק חדש הגיע לעיר: עיריית רחובות תפתח את הפארק האתגרי החדש בשבוע הבא באירוע
בזמן ששטחי יערות רבים נפגעו בשריפות בצפון, נחנכה בנוף הגליל טיילת נוף של ארבעה
בשורה לחובבים: פארק רכיבה מיוחד בו הושקעו מיליוני שקלים נפתח בתל אביב. בפארק הושקעו
איגוד ערים כינרת ומינהל התכנון הציגו לציבור את תוכנית התמ"א להסדרת והמשך פיתוח שביל
הוועדה המקומית בתל אביב אישרה למתן תוקף תכנית שתביא לשיקום והשמשת מעגנת רידינג ההיסטורית
המומלצים שלנו
בשכונת שקד השקטה שוכנת לה וילת 'גינת וורדים' מרווחת ומהממת מוארת ומאווררת, 4 כיווני אויר, טובלת בירוק, בפרטיות מלאה.
ערד
17 מיטות
4 חדרים
החל מ- 2200 ש"ח
בלב היישוב קוממיות שוכן מתחם הנופש אתנחתא. המתחם כולל שלושה יחידות נפרדות לזוגות ומשפחות שיכולים לארח יחד 54 נפשות ב-10 חדרים שינה מתוכם 4 מתאימים לזוגות.
קוממיות
57 מיטות
5 חדרים
החל מ- 7000 ש"ח
בעיירה הצפונית יבניאל מחכה לכם וילת הנופש אחוזת דובדבן, הוילה המשתרעת על שטח של 600 מ"ר בנויה 120 מטר ומוקפת חצר גדולה עם בריכה. במקום 3 חדרי שינה סגורים + סלון, המקום מתאים ל- 9 נופשים עם אפשרות להוספת מזרונים ולולים.
יבניאל
9 מיטות
3 חדרים
החל מ- 1500 ש"ח
עתיקה קדישא הוא בית נופש מיוחד בעיר העתיקה בצפת. בית הנופש כולל 4 חדרי שינה לזוגות וחדר נוסף, 2 מתוך חדרי השינה כוללים יחידת הורים לנופש ופרטיות מושלמת. המתחם מתאים ל-12-20 נופשים.
צפת
12 מיטות
4 חדרים
החל מ- 3500 ש"ח
סוויטת ארגמן היא דירת נופש לזוגות ומשפחות בצפת העתיקה, הסוויטה כוללת 2 חדרי שינה לזוגות + סלון. המקום מתאים ל-9 נופשים + מזרון ו2 מיטות תינוק.
צפת
9 מיטות
2 חדרים
החל מ- 800 ש"ח
ממלכת צפת העתיקה הוא צימר בנוי 75 מטר המוקף חצר גדולה מסביב, בצימר חדר שינה אחד לזוגות + סלון, הצימר מתאים ל-8 נופשים + תינוק.
צפת
8 מיטות
1 חדרים
החל מ- 400 ש"ח

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך